Euro
14.009
4.02%
Dolar
12.369
3.08%
Altın
712.88
3.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
708.900
0.55%
17ºC
İstanbul
Güneşli 17 C

  Bilim insanları, laboratuvar ortamında kas ve yağdan et üretti

  Kanada'dan bilim insanları, laboratuvar ortamında hem yağ hem de kas hücrelerinden oluşan yeni et türü geliştirdi.
  • AA
  • 25.01.2021 - 10:27
  • Güncelleme : 25.01.2021 - 10:32
  Bilim insanları, laboratuvar ortamında kas ve yağdan et üretti

  Kanada’nın Hamilton kentindeki McMaster Üniversitesi bilim insanları Prof. Ravi Selvaganapathy ve Prof. Alireza Shahin-Shamsabadi, insan nakilleri için doku elde etmede kullanılan bir yöntem ile kas ve yağ hücreletini istifleyerek et üretti.

  Biyomedikal Mühendisliği Profesörü Selvaganapathy, "Bunu yapmak için başta fare hücrelerini kullandık ve şu anda tavşan hücreleriyle çalışıyoruz. Bu türün üretimi, insanların tükettiği tavuk, sığır eti ve diğer et türleri için de geçerli." dedi.

  ÜRETTİKLERİ ETİ YEDİLER

  Tabakaların, hücreler ölmeden önce doğal olarak birbirine bağlandığını kaydeden Selvaganapathy, tavşan hücrelerinden elde ettikleri yeni formdaki eti pişirip yediklerini dile getirdi.

  Bilim insanları, laboratuvar ortamında kas ve yağdan et üretti #1

  Selvaganapathy, son 5 veya 6 yılda dünyanın dört bir yanındaki çeşitli grup ve şirketlerin bu teknolojiyi araştırdığını belirterek, "Dünyada hem yağ hem de kastan oluşan doku benzeri bir yapı geliştiren ilk grubuz. Çünkü etin tadını veren yağdır.

  Önceki gruplar, büyümenin kendisine yağ ekleyemedi sadece kas geliştirilebildi. Biz hem yağı hem de kası birleştirebildik. Kanada'da 'kültürlü et' yetiştiren ilk grup kesinlikle biziz." ifadelerini kullandı.

  Ülkeler zenginleştikçe et tüketiminin arttığına işaret eden Selvaganapathy, tarıma ayrılan arazilerin büyük kısmının, hayvanlara yem yetiştirmek için kullanıldığını belirterek, "Bu teknoloji, toprak ve su kaynakları üzerindeki etkiyi azaltmamıza imkan tanıyacak. Böylece tarım alanlarında pirinç ve buğday gibi insanların tüketimi için mahsul yetiştirilebilecek. Ormanların tahribatı ve dolayısıyla iklim üzerindeki etkileri azalacak." diye konuştu.

  YAKINDA SATIŞA ÇIKACAK

  Buldukları teknolojiyle elde ettikleri ürünleri ticarileştirmeye başlamak için "CaroMeats" isimli bir de şirket kuran Selvaganapathy ve Shahin-Shamsabadi, ürünlerin yakın gelecekte piyasaya çıkacağını açıkladı.

  Bilim insanları, laboratuvar ortamında kas ve yağdan et üretti #2

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir