Euro
10.1292
0.07%
Dolar
8.5691
0.12%
Altın
496.5
0.27%
Borsa
1.361
0.09%
Bitcoin
340.404
4.74%
31ºC
İstanbul
Güneşli 31 C

  İnsan tanıyan radar üretildi

  İnsan ayırt edebilen çevre gözetleme radarı Retinar PTR üretildi.
  • 22.11.2014 - 12:46
  İnsan tanıyan radar üretildi

  radar

  Savunma sanayi şirketi Meteksan sınır ve alan güvenliğine yönelik "insan ayırt edebilen" çevre gözetleme radarı Retinar PTR'yi üretti. Radar, bölgedeki insan hareketliliğini tespit ederken, 4 kilometreye kadar tarama yapabiliyor.,

  KONUŞLANDIĞI NOKTADA TARAMA YAPARAK GÜVENLİK BÖLGESİ OLUŞTURUYOR

  Radarın tanıtımına ilişkin toplantı, Ankara Bilkent Otel'de gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Meteksan Genel Müdürü Selim Murat Erciyes, ürünün yurtiçi ve yurtdışı ihtiyaçlara yönelik geliştirildiğini söyledi. Radarın yüksek teknoloji kullanılarak üretildiğini belirten Erciyes, "Ürünü ihraç etmenin mutluluğunu yaşayacağımızı düşünüyorum" ifadesini kullandı. Ürün hakkında bilgi veren Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Kerem Alparslan da radarının konuşlandığı noktada tarama yaparak, güvenlik bölgesi oluşturduğunu söyledi.

  "BÖLGEDEKİ HAREKETLENMEYİ İNCELEYEREK TAKİP EDEBİLİYOR"

  Radarın bölgedeki hareketlenmeyi tespit edebildiğini ifade eden Alparslan, "Radar, bölgedeki hareketlenmeyi detaylı inceleyerek takip edebiliyor. İnsan ve hayvan teşhisi dahil çok ciddi sonuçlar sunan radar, karakol, kamp, kıyı, kritik tesisler, boru hatları, enerji santralleri ve hava alanları gibi tesislerin güvenliğini sağlayacak bir sistem. Tasarımı kompakt ve hafif olarak yapıldı. Taktik saha için son derece uygun. Taşınabilir olmasının yanı sıra araca konfigürasyonu söz konusu. Bu şekilde aslında tam güvenliği sağlayacak bir yapı olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

  "KULLANMAK İÇİN UZMAN OLMAYA GEREK YOK"

  Radarın 2 kişi tarafından rahatlıkla taşınabildiğine dikkati çeken Alparslan, şöyle devam etti: "Çok rahat kullanılan bir arayüzü var. Dizüstü bilgisayarla kontrol ediliyor. Uzman bir operatör olmanıza gerek yok. Tabletten, akıllı telefondan da kullanılabiliyor. Bunların dışında, en önemli fark yarattığımız yerlerden birisi, insan ve hayvanları ayırt edecek algoritmalar içeriyor. Ürün tamamen milli olarak geliştirildi. Özgün bir yapısı var. Bu sayede değişik kullanım ihtiyaçlarına göre uyarlanabilir. Bunun ötesinde üretiminde dışa bağımlılık sıfır."

  4 KİLOMETREYE KADAR TARAMA YAPABİLİYOR

  Radarın 4 kilometreye kadar tarama yapabildiğini belirten Alparslan, "Algılanması, tespit edilmesi zor bir radardır. Güç tüketiminin de az olmasına dikkat ettik. Yaklaşık 8 saat operasyon yapabiliyorsunuz" dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir