Petrol
93.49
0.12%
Euro
18.2546
0.00%
Dolar
17.9557
-0.01%
Altın
1.027
-0.08%
Borsa
2857
-0.25%
Bitcoin
432.100
-1.46%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C

  Protein beslenmesi ne kadar zararlı

  Yapılan araştırmalar protein ağırlıklı beslenmenin en az sigara kadar zararlı olduğu yönünde. İşte proteinin vücuttaki etkileri.
  • 24.04.2014 - 09:18
  Protein beslenmesi ne kadar zararlı

  Protein beslenmesi ne kadar zararlı #1

  Protein tüketimiyle herhangi bir nedenden ölüm arasında aslında bir bağlantı saptanamıyor. İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Sağlıklı Yaşam Merkezi Direktörü Dr. Özgür Şamilgil "50-65 yaş arasındakilerin, yüksek miktarda (günlük kalorinin yüzde 20'sinden fazla) özellikle kırmızı et ve peynir kaynaklı protein tüketiminin şeker hastalığına bağlı sorunlardan ölüm riskini yüzde 72 arttırdığı söyleniyor. Ayrıca aynı grubun kanserden ölüm oranlarının 4 kat yüksek olduğu bildiriliyor. Buna rağmen çalışmacılar, ölenlerin sayıca az olması nedeniyle çok daha büyük sayıda insanı içeren çalışmalar yapılmadıkça kesin bir yargıya varılamayacağını bildiriyor" diye konuştu.

  DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

  Şamilgil protein ağırlıklı beslenmenin dikkat edilmesi gereken noktalarını anlattı.

  - Kırmızı etin kanser yaptığını iddia eden eski çalışmalara bakıldığında, aslında zararlı olanın sosis, salam, sucuk benzeri kimyasal katkı maddeleriyle işlenmiş, duman altı pişirilen et tüketimi olduğu biliniyor. Yeşillikle beslenen hayvan etinin daha sağlıklı olduğu bilinse de, bu çalışmada bunların hiç sorgulanmadığı görülüyor.
  - Benzer bir şeklide sonucu etkileyebileceği halde, kişilerin egzersiz alışkanlıkları da değerlendirilmemiş olduğu anlaşılıyor.
  - Tüketilen karbonhidrat ürünlerinin saf şekerli olması, proteinin vücutta zararlı formalara dönüşmesine neden olabileceği bilinmesine rağmen yine bu çalışmada sorgulanmadığı ortaya çıkıyor.
  - Sonuç olarak, Akdeniz diyeti olarak bilinen, sebze, baklagiller, kepekli tahıllar, meyve ve kuruyemişten zengin, zeytinyağının ön planda kullanıldığı, balığın kırmızı ete biraz daha fazla tercih edildiği, süt ürünlerinin de tüketildiği, yemeğe bir kadeh şarabın eşlik ettiği beslenme şeklinden uzaklaşmamak gerekiyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir