Atından 10 kat daha değerli! Kurbanın derisini sakın atmayın, resmen servet yatıyor
ensonhaber.com

Bayramı’nda kesilecek büyükbaş ve küçükbaş hayvanların derilerini doğru şekilde yüzmek ve saklamak, ekonomiye büyük katkı sağlayabilir.

Eğer gerekli koşullar sağlanmazsa, işlenmiş ürünlere dönüştüğünde oluşacak yaklaşık 30 milyar liralık değerin yarısı kaybedilebilir.

Bursa Deri İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkan Vekili Murat Çağlar, kurban derilerinin milli bir servet olduğunu belirtti.

Milli bir servet değerinde

Bursa Deri İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkan Vekili Murat Çağlar, kurban derilerinin yüzme işlemi sırasında dikkatsiz davranılmasının ciddi ekonomik kayıplara yol açabileceğini vurguladı.

Çağlar, “4 günde Türkiye'de bir yılda gerçekleşen kesimin yaklaşık yüzde 20'si yapılacak. Bu da büyükbaşta 1 milyon, küçükbaş da ise 3 milyon küçükbaş hayvana tekabül ediyor. Bu çok önemli bir ham madde, bir doğal kaynak, ekonomik bir değer” dedi.

Çağlar, kurban derilerinin çok önemli bir hammadde, doğal kaynak ve ekonomik değer olduğunu belirterek, yüzme ve saklama aşamalarında mümkün olduğunca dikkatli olunması, derilere zarar verilmemesi gerektiğini söyledi.

Deriler hemen tuzlanmalı

Kurban Bayramı'nda kesim ve yüzüm işlemleri, genellikle profesyonel olmayan kişiler tarafından gerçekleştiriliyor.

Bu konuda önemli tavsiyelerde bulunan Bursa Deri İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkan Vekili Murat Çağlar, bu süreçlerde dikkat edilmesi gereken noktalara değindi.

Çağlar, “Kurban kesimleri ve yüzümleri sırasında bu kadar çok profesyonel kasap olamayacağı için daha çok amatör kasaplar tarafından yapılıyor. Bıçağın sivri tarafını ete gelecek şekilde kullanarak derilerde bıçak izi ve deliklerin olmaması çok önemli. Daha da önemlisi yüzümden sonra deriyi doğru şekilde muhafaza etmek. Havalar çok sıcak, 35 dereceleri gördük. Kesim anından itibaren bakteriyel faaliyetler başlıyor. Çürümeyi engellemek için derileri hemen tuzlamamız gerekiyor. Büyükbaş derisine 8 kilo, küçükbaş derisine 2 kilo olacak şekilde güzelce tuzlayıp serin bir yerde muhafaza etmemiz lazım. Kesinlikle torbaya koyup sıcak bir ortamda bekletmememiz gerekiyor. Serin bir ortamda bekletmemiz gerekiyor ve hemen derilerimizi kime vereceksek veya nereye bağışlayacaksak toplama yerlerine göndermemiz çok çok önemli.” dedi.

KAYNAK: AA