Euro
8.9926
-0.33%
Dolar
7.4091
-0.02%
Altın
441.54
-0.07%
Borsa
1.54
-0.15%
Bitcoin
251.499
6.45%
11ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 11 C
  Almanya'da Merkel hükümetini sarsacak seçim

  Almanya'da Merkel hükümetini sarsacak seçim

  Almanya’nın Bavyera eyaletinde yeni parlamento seçiliyor. 1957’den bu yana iktidarda olan CSU ciddi bir oy kaybına uğradı. Bu durum Merkel'in iktidar gücüne büyük bir zarar demek.
  • Haber Merkezi
  • 14.10.2018 - 17:11
  • Güncelleme : 15.10.2018 - 07:33

  Almanya'da yapılan seçimlerde Merkel hayal kırıklığı yaşadı. ARD ve ZDF'in sandık çıkış anketlerine göre iktidardaki Hristiyan Sosyal Birlik (CSU-Merkel’in Bavyera’daki müttefiki CSU) yaklaşık yüzde 12 oranında oy kaybederek yüzde 35,5 oranında oy aldı.

  Almanya da Merkel hükümetini sarsacak seçim #1

  BAVYERA'DA YIKILDILAR

  Hür Seçmenler partisi (Freie Wähler) yüzde 11,5, sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) yüzde 11, Sosyal Demokrat Parti (SPD) yüzde 10, Hür Demokrat Parti (FDP) yüzde 5, Sol Parti ise yüzde 3,5 oranında oy aldı. Bu durumda AfD ve Hür Seçmenler ilk kez Bavyera Eyalet Meclisi'ne girmiş oldu. Sol Parti ise barajı aşamadığı için meclis dışında kaldı.

  Bavyera'da iktidardaki CSU bu seçimlerle mecliste salt çoğunluğu kaybetmiş oldu. Mecliste 79 sandalyeye sahip olacak. Federal Meclis’te Başbakan Angela Merkel’in liderliğindeki Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ile ortak bir meclis grubu oluşturan ve seçimlere sadece Bavyera’da giren Hristiyan Sosyal Birlik, 2013 yılında yapılan son eyalet seçimlerinde yüzde 47,7 oy oranıyla 180 sandalyeden 101’ini kazanmıştı.

  Almanya da Merkel hükümetini sarsacak seçim #2

  CSU 57'DEN BERİ İKTİDARDAYDI

  Bu seçimde oy oranını artıran Yeşiller’in milletvekili sayısının ise 40 olması bekleniyor. SPD 21, AfD 24, Hür Seçmenler partisi 25, FDP ise 11 milletvekili ile mecliste temsil edilecek.

  Seçim öncesi yapılan son anketler, 1957 yılından bu yana aralıksız olarak iktidarda olan CSU’ya desteğin düştüğünü göstermişti. Anketler 2013’te yüzde 8,6 oy alan Yeşiller’in oy oranını artıracağına işaret ediyordu.

  Almanya da Merkel hükümetini sarsacak seçim #3

  EN BÜYÜK YENİLGİ

  Almanya'da iki hafta sonra Hessen Eyaleti'nde seçimler yapılacak. Hessen eyalet seçimlerinde sağ popülist Almanya için Alternatif’in meclise girmesi bekleniyor. Bu durumda AfD Almanya’daki tüm eyalet meclislerinde sandalye sahibi olmuş olacak.

  Bavyera’da 61 yıldır iktidar olan Başbakan Merkel’in CDU partisinin küçük ortağı CSU, 1950’lerden bu yana en büyük yenilgisini aldı. Sonuçların Merkel’in federal hükümetini de etkileyebileceği belirtiliyordu.

  Almanya da Merkel hükümetini sarsacak seçim #4

  EYALET BAŞKANI: ACI VERİCİ BİR SONUÇ

  Partisi CSU Bavyera'da yapılan eyalet meclis seçiminde yüzde 12’den fazla oy kaybına uğrayan Eyalet Başbakanı Söder, seçimden ikinci parti olarak çıkan Yeşiller'le koalisyona sıcak bakmadığını açıkladı.

  Bavyera Eyaleti Başbakanı Markus Söder seçim sonuçlarını "kısmen acı verici bir sonuç" diye nitelendirdi.

  Söder ZDF'e yaptığı açıklamada, "Sonucu tevekkül ile karşılıyoruz ama bu sonuçlardan gerekli sonuçları çıkarmak zorundayız" dedi. Partisinin seçimlerden birinci parti olarak çıktığını söyleyen Söder, "CSU bu seçimlerde sandıktan yine en güçlü parti olarak çıkmakla kalmadı, aynı zamanda hükümeti kurma görevini de aldı" dedi.

  Söder Yeşiller’le olası bir koalisyona sıcak bakmadığını söyleyerek, Yeşiller'in programının birçok açıdan CSU'ya uzak olduğunu ifade etti. "CSU'nun izlediği politikalarla AfD'yi güçlendirdiği" suçlamalarını geri çeviren Söder, AfD'nin diğer eyaletlerde Bavyera'dakinden daha iyi sonuç elde ettiğini ifade etti.

  MECLİS BAŞKANI PARTİYİ SUÇLU BULDU

  CSU Genel Başkanı Horst Seehofer ise partisine "birlik-beraberlik" çağrısında bulundu. Seehofer, "Bizleri memnun edecek bir seçim sonucu almadık ancak diğer yandan CSU hükümeti kurma görevini aldı" dedi

  CSU Meclis Grup Başkanı Thomas Kreuzer ise kötü bir sonuç aldıklarını teslim etti. Bavyera Televizyonu'na açıklama yapan Kreuzer, "Elbette sonuçlardan memnun değiliz. Ancak bunun nedenini eyalette aramamak lazım" diyerek Berlin’e federal hükümete işaret etti.

  Kardeş Hristiyan Demokrat Birlik'in (CDU) Genel Sekreteri Annegret Kramp-Karrenbauer ise CSU'nun aldığı sonucu "acı" diye nitelendirdi. Partisinin iki hafta sonra seçimlerin yapılacağı Hessen'e yoğunlaşacağını söyleyen Kramp-Karrenbauer, bu nedenle Bavyera seçimlerinin ardından Federal düzeyde partilerde belirli siyasetçilerin değişmesi yönünde tartışmalarının yapılmaması konusunda uyardı.

  SDP OYLARIN İNCELENMESİNİ İSTİYOR

  Bu seçimlerde yüzde 10 dolayında oy kaybına uğrayan Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) Genel Başkanı Andrea Nahles ise "kötü olan seçim sonuçlarının bütün düzlemlerde titizlikle inceleneceğini" belirtti. Nahles, "Kesin olan nokta, bir şeylerin değişmek zorunda olduğu" dedi.

  SPD Genel Sekreteri Lars Klingbeil ise seçim sonuçlarıyla ilgili olarak ARD'ye yaptığı açıklamada, sonuçların Almanya'da iktidarda olan Hristiyan Sosyal Birlik ve Sosyal Demokrat Parti'ye bir mesaj olduğunu belirtti. Klingbeil, "Bu seçim Berlin'e gerginlik ve tartışmaların sonlandırılmak zorunda olduğu yönünde bir sinyal. Bencillik son bulmak zorunda. Başka bir yönetim biçimine ihtiyacımız var" dedi.

  GECENİN MUTLUSU AfD

  Yüzde 11 oranında oy alan sağ popülist Almanya için Alternatif'in Eş Genel Başkanı Jörg Meuthen, "Bu sonuçla partiler arasında en büyük büyümeye sahip partiyiz" dedi.

  Meuthen CSU ile bir koalisyona sıcak bakmadığını söylerken, "Şu anki CSU ile koalisyon gündeme gelmez" partisinin aldığı sonuçtan memnun olduğunu açıkladı.

  Meuthen CSU’yu Yeşiller’le koalisyon müzakereleri yürütmemesi için uyardı

  Seçimlerde meclise giren Hür Seçmenler partisinin (Freie Wähler) liste başı adayı Hubert Aiwanger ZDF'e verdiği demeçte, CSU ile bir koalisyona gidebileceklerinin sinyalini verdi. İlk kez Bavyera Eyalet Meclisi'ne giren partinin adayı, "CSU ile hayata geçirilebilecek önerileri masaya koyacağız" dedi.

  Seçimlerde yüzde 5 barajını aşmayı başaran Hür Demokrat Parti FDP'nin lideri Christian Lindner ise partisinin yeniden meclise girmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir