Euro
10.0676
-0.11%
Dolar
8.5484
-0.18%
Altın
495.62
-0.39%
Borsa
1.352
-0.86%
Bitcoin
288.867
3.98%
26ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 26 C

  İran: Ankara-Bağdat yakınlaşmasından memnunuz

  İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, Başbakan Binali Yıldırım’ın Irak ziyaretini değerlendirdi.
  • Ajanslar
  • 08.01.2017 - 17:16
  İran: Ankara-Bağdat yakınlaşmasından memnunuz

  23421

  Terör örgütü DEAŞ’ı anlatan bir kitabın açılış töreninde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Velayeti, Başbakan Yıldırım’ın Irak’a yaptığı ziyaret ve Ankara-Bağdat hattında yaşanan yakınlaşmayı değerlendirdi.

  Velayeti, “Türkiye- Irak arasında gerilimin düşmesi ve dostluk ilişkilerinin yeniden kurulmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Bölge milletlerinin saadeti, gerginlikten kaçınıp bölgesel işbirliğinden geçer” diye konuştu.

  "OLUMLU ADIMDIR"

  Velayeti, “Türk hükumetinin Irak’la iyi komşuluk ilişkileri kurup, bu ülkenin toprak bütünlüğüne saygı göstermesine yönelik attığı adım, olumlu bir adımdır. Bu dostluk ilişkisinin Türkiye ve Suriye arasında da kurulmasını umut ederiz. Türkiye ve Suriye arsında var olan gerilim ne Türkiye’nin yararına ve ne de Suriye’nin yararınadır. İki ülke arasındaki ilişkilerin Türkiye’nin komşularıyla benimsediği ‘sıfır sorun’ dönemine geri dönmesini temenni ederiz” dedi.

  BAŞBAKAN YILDIRIM ERBİL'DE BARZANİ İLE GÖRÜŞTÜ

  Başbakan Binali Yıldırım, dün Bağdat'ta gerçekleştirdiği temasların ardından bugün Erbil'de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani ile baş başa görüştü. Başbakanlık Konukevi'ndeki görüşme öncesi IKBY Başbakanı Barzani, Başbakan Yıldırım'ı makam aracından inişinde karşıladı. Basına kapalı gerçekleşen görüşme yaklaşık 1 saat sürdü.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir