Euro
10.2995
-0.09%
Dolar
8.7624
0.01%
Altın
493.49
0.53%
Borsa
1.401
0%
Bitcoin
386.833
1.32%
13ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 13 C

  İran'da gündem Sünni kökenli ilk kadın büyükelçiyle fotoğraf

  Ülke tarihinde ilk olan Sünni kökenli ilk kadın büyükelçi ile Dışişleri Bakanı Zarif'in fotoğraf çektirmesine, hem destek verenler hem de tepki göstereler oldu.
  • AA
  • 29.01.2019 - 08:03
  İran'da gündem Sünni kökenli ilk kadın büyükelçiyle fotoğraf

  İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in, Sünni kökenli ilk kadın büyükelçi Beluç Hümeyra Rigi ile göreve başlaması dolayısıyla fotoğraf çektirmesi, ülkedeki muhafazakar kanadın tepkisine yol açtı.

  "RUTİN BİR UYGULAMA"

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, ülkedeki muhafazakar kanat tarafından Zarif'in, Brunei Büyükelçisi olarak atanan Rigi ile fotoğraf çektirmesi nedeniyle sosyal medya üzerinden gösterilen tepkiye ilişkin yaptığı açıklamada, bunun rutin bir uygulama olduğunu ifade etti.

  "KADIN VE SÜNNİ POTANSİYELDEN DAHA FAZLA YARARLANMAK İÇİN..."

  Kasımi, büyükelçilerin göreve başladıklarında adet olduğu üzere Dışişleri Bakanı ile bir araya geldiklerini ve hatıra fotoğrafı çektirdiklerini hatırlatarak, bunun ülkede iyi bir gelenek olduğunu belirtti.

  İran da gündem Sünni kökenli ilk kadın büyükelçiyle fotoğraf #1

  "Dışişleri Bakanlığı'nın yaklaşımı kadın ve Sünni potansiyelden diplomasi alanında daha fazla yararlanma yönündedir." ifadelerini kullanan Kasımi, "Yeni hükümet (Ruhani hükümeti) ve Zarif'in bakanlığı dönemindeki son yıllarda uygulanan politikalar da bu yöndedir. Bu yaklaşımı şimdi de savunuyoruz ve kadınların diplomatik alanda daha fazla yer almasını, ülkenin gelişimi ve milli menfaatlere uygun görüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

  "TEPKİLER ÇOK ŞAŞIRTICI"

  Kasımi, hatıra fotoğrafına gösterilen tepkileri eleştirerek, "Bu tür konuların, hala bazıları için kabul edilemez ve hazmedilemez olarak görülmesi çok şaşırtıcı." değerlendirmesinde bulundu.

  İran da gündem Sünni kökenli ilk kadın büyükelçiyle fotoğraf #2

  "1979'DAKİ DEVRİMDEN SONRA ÜÇÜNCÜ KADIN"

  Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, 1 Ocak'ta Sistan ve Beluçistan eyaletine yaptığı ziyaret sırasında, Kasrı Kend ilçesi Kaymakamı Hümeyra Rigi'yi "İran'ın yeni Brunei Büyükelçisi" olarak tanıtmıştı.

  Cihangiri'nin "başarılı bir devlet görevlisi" olarak nitelendirdiği Rigi, Malezya'da görevlendirilen Merziye Afham ve Finlandiya'ya atanan Pervin Ferşci'den sonra 1979'daki devrimden bu yana büyükelçi olarak atanan üçüncü kadın olmuştu. Hümeyra Rigi ayrıca İran'ın ilk kadın Sünni büyükelçi olarak kayıtlara geçmişti. Rigi, daha önce ülkenin güneydoğusundaki Sistan ve Beluçistan eyaletine bağlı Çabahar Kaymakamlığı görevinde bulunmuştu.

  "AYRIŞTIRICI VE KUTUPLAŞTIRICI ADIMLAR"

  İran'da muhafazakarların en etkin gazetesi olarak bilinen Keyhan, 5 Ocak'taki sayısında Brunei'ye Sünni kadın büyükelçi atanmasına tepki göstererek, Hasan Ruhani hükümetini kamuoyunu aldatma, kutuplaştırma ve tefrika çıkarmakla suçlamıştı.

  Gazete haberinde, Beluçistanlı Hümeyra Rigi'nin, diplomatik tecrübeye sahip olmadığı ileri sürülerek Ruhani hükumeti, halk arasında Sünni-Şii, kadın-erkek, Beluç-Sistan gibi ayrıştırıcı ve kutuplaştırıcı adımlar atmak ve popülist politikalarla kamuoyunu aldatmakla eleştirilmişti.

  İran'ın ilk Sünni diplomatı Salih Edibi, 2015 yılında Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından Vietnam-Kamboçya Büyükelçiliği'ne atanmıştı.

  Günün önemli gelişmeleri VİDEO

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir