Petrol
91.8
0.12%
Euro
18.5613
0.08%
Dolar
18.5876
0.09%
Altın
1.029
-0.08%
Borsa
3458
0.00%
Bitcoin
378.689
2.62%
15ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 15 C

  Bartholomeos'a karşı suikast planına soruşturma

  Fener Rum Patriği Bartholomeos'a suikast düzenleneceği iddiası üzerine soruşturma başlatıldı.
  • 10.05.2013 - 10:21
  Bartholomeos'a karşı suikast planına soruşturma

  Bartholomeos a karşı suikast planına soruşturma #1

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Fener Rum Patriği Bartholomeos'a İstanbul'un Fethi'nin 560. yıldönümünde suikast düzenleneceği iddiası üzerine soruşturma başlattı. 1 kişi gözaltına alındı, iki kişi aranıyor.

  SAVCILIĞA GÖNDERİLEN İHBAR MEKTUBU 

  Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen bir ihbar mektubu üzerine soruşturma başlatıldı. Mektuba göre, Serdar A. ile kimliği tespit edilemeyen iki kişi, 29 Mayıs tarihinde yani İstanbul'un Fethi'nin 560. yıldönümünde, patrik Bartholomeos’a suikast girişiminde bulunacaktı. İhbar mektubunda, şüphelilerin, İstanbul’a giderek keşif çalışmaları yaptıkları da öne sürüldü.

  Yapılan araştırmada, şüphelilerin 29 Mayıs öncesinde İstanbul’a gittikleri tespit edilince Kayseri savcılığı harekete geçti. Soruşturma kapsamında Serdar A. gözaltına alındı. Serdar A. ifadesinde suçlamaları reddett ve İstanbul’a, oradaki akrabalarının yanında çalışmak için gittiğini söyledi. Fener Rum Patriği Bartholomeus’un nerede oturduğunu ve görevinin ne olduğunu bilmediğini, kendisini basından gördüğü kadarıyla tanıdığını, Bartholomeos’u öldürmek gibi bir niyeti ve planının olmadığını söyledi.

  Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı, daha sonra, ‘Bartholomeos’a suikast’ iddiasıyla açılan soruşturma dosyasını ‘yetkisizlik’ kararıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.

  BU İLK İHBAR MEKTUBU DEĞİL

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da, emniyete talimat vererek, Serdar A. hakkında bir rapor hazırlanmasını istedi. Hazırlanan istihbarat raporu bir başka Serdar A. ile ilgili bir başka ihbar mektubunu daha ortaya çıkardı.

  Rapora göre, 2008 yılında İstanbul emniyetine de bir ihbar mektubu gönderilmiş, mektupta yine Serdar A.'nın Bartholomeos’a suikast düzenleyeceği iddia edilmiş. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın ihbar mektuplarıyla ilgili soruşturması sürüyor.


  Görüş Bildir