Euro
15.336
0.78%
Dolar
13.5731
0.62%
Altın
782.67
1.07%
Borsa
1.981
0%
Bitcoin
711.705
-1.06%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C

  Kayserili bir adamın çocuklarına verdiği isimler şaşırttı

  Kayseri'de yaşayan Şerife Gelmez, eşi Haydar Gelmez’in çocuklarının ismini, etkilendiği olaylardan esinlenerek koyduğunu ifade etti.
  • 16.09.2014 - 12:03
  Kayserili bir adamın çocuklarına verdiği isimler şaşırttı

  Kayserili bir adamın çocuklarına verdiği isimler şaşırttı #1

  2006 yılında hayatını kaybeden eşi Haydar Gelmez’in duygusal bir insan olduğunu ve etkilendiği olaylardan esinlenerek çocuklarından 5’inin ismini Merhamet, Dörtbin, Vicdan, Pırlanta ve Yıllar koyduğunu söyleyen 10 çocuk annesi Şerife Gelmez, "Eşim çok duygusal olduğu için çocuklarının adını da farklı bir şekilde koydu" dedi. Şerife Gelmez, "Çocukların yarın bir hata yaptıklarında isimlerinin anlamını da düşünerek vicdanlı ve merhametli olsunlar diye bu şekilde koydu" dedi.

  EN BÜYÜK KIZI, DÖRTBİN

  En büyük kızının isminin Dörtbin olduğunu söyleyen anne Şerife Gelmez, "Dörtbin doğduğunda başlık parası vardı. Başlık almadan kimse evladını vermezdi. Benim de bir akrabam evlenecekti, kızın ailesi 4 bin lira başlık parası istedi. Sonra bana, ’İkram yapmaz mı? Sen akrabasısın. Bu fiyatı indirmez mi?’ diye sormamı istediler. Evlenecek olan adam çok fakirdi. Ben de gittim sordum, ’4 bin liradan aşağı almam başlık’ dediler. Adam fakirdi ve iki tane ineği vardı. Onları satıp başlık parası yapıp evlenecekti. Bu durumdan etkilenen rahmetli eşim de, ’Eğer benim bir kızım olursa adını Dörtbin koyacağım’ dedi. Kızımız doğduktan sonra da adını Dörtbin olarak koydu" dedi.

  OĞLUNUN ADI, YILLAR

  İsmi farklı 5 kardeşten biri olan Yıllar Gelmez ise, arkadaşlarının adını duyunca çok şaşırdığını belirterek, "İsmimin hem olumlu hem olumsuz yönleri var. Olumlu yönü, söylediğimde bu isim çok çabuk tanınıyor ve ilgi çekici oluyor. Olumsuz yönü ise devlet dairelerinde ismimi söylediğimde inanmıyorlar, kimlik göstermek zorunda kalıyorum" dedi. 1989 doğumlu Yıllar Gelmez, adının konulma hikayesini şu şekilde anlattı: "Rahmetli babam o yıllarda Turgut Özal’ın ağzından, ’yıllar’ kelimesini çok anlamlı bir şekilde duymuş. Turgut Özal’ın ağzından bunu duyunca demiş ki, ’Benim oğlum olunca adını Yıllar koyacağım’ Ben doğduktan sonra da adımı Yıllar Gelmez olarak koymuş. Adımın Yıllar soyadımın Gelmez olması, uyumlu olması insanları çok şaşırtabiliyor."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir