Euro
11.0433
2.73%
Dolar
9.4812
2.92%
Altın
542.51
2.79%
Borsa
1.455
1.58%
Bitcoin
598.871
-2.07%
13ºC
İstanbul
Açık 13 C
  CHP'nin yeni seçim hedefi: HDP'ye oy kaptırmamak

  CHP'nin yeni seçim hedefi: HDP'ye oy kaptırmamak

  SYRIZA'nın Yunanistan’daki seçim zaferinin gündem olduğu CHP MYK toplantısında, Tsipras’ın seçim başarısının arkasında "Genç söylem"in yattığı ve HDP'nin aynı söylemle CHP tabanından oy almaya çalışacağı vurgulandı.
  • 29.01.2015 - 04:05

  chp

  Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında dün parti genel merkezinde toplanan MYK’nın ana gündemi, Radikal Sol Koalisyon SYRİZA’nın aldığı seçim zaferi oldu.

  Alınan bilgilere göre toplantıda, SYRİZA’nın gençlere hitap eden bir dil kullanmış olması, genç bir kadro ile başlattığı uzun soluklu mücadelelerini pazar günü iktidar ile noktalamış oldukları tespiti yapıldı. Bu tespitten hareketle, CHP’nin Haziran seçimlerinde ilk kez oy kullanan seçmenler ile 30 yaş altı seçmenlere hitap edecek bir dil kullanması gerektiği yorumu benimsendi.

  "SYRIZA'NIN TELEPLERİ CHP İLE ÖRTÜŞÜYOR"

  Milliyet'ten Meriç Tafolar'ın haberine göre, toplantıda söz alan Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş’ın, SYRIZA’nın taleplerinin büyük bir bölümünün CHP ile örtüştüğü, Başbakan Alexis Çipras’ın politikasını yoksulları önceleyen bir hatta oturttuğu değerlendirmesini ilettiği öğrenildi. Alınan bilgilere göre Karakaş, 2011 yılından bu yana CHP’li milletvekillerinin TBMM Başkanlığı’na sundukları kanun tekliflerinden örnekler vererek, iki parti arasında yoksullara yönelik politika açısından ideolojik benzerliğe işaret ettiği öğrenildi.

  Toplantıda bazı üyelerin SYRİZA’nın vaatlerinin gerçekleştirilemeyeceği yönünde görüş beyan ettiği, ancak çoğu MYK üyesinin bu görüşe katılmayarak “Vaatlerin gerçekleştirilip gerçekleştirilmemesi, bugünün konusu değildir. Bugünün konusu, umudu örgütleyerek iktidara gelen bir sol partinin seçim kampanyasından yararlanabilecek olmamız konusudur” tespitini ilettiği öğrenildi.

  "HDP, CHP TABANINDAN OY ALMAMALI"

  Toplantıda SYRİZA’nın seçim zaferinden hareketle, SYRIZA ile özdeşleştirilmeye çalışılan HDP’nin seçimlere parti olarak gireceği vurgulanarak, "HDP, barajı geçebilmek için CHP’nin tabanından oy çalmaya çalışacak. Bu konuda seçim sürecinde önlem alınmalı" tespitinin yapıldığı öğrenildi.

  Toplantıda, örgütün beklediği Parti Meclisi toplantısının 15 Şubat’ta yapılması da kararlaştırıldı.

  Bu toplantıda, hangi seçim çevresinde ön seçim yapılacağı, hangi seçim çevresinde merkez yoklaması yapılacağı konularının kararlaştırılması bekleniyor. Alınan bilgilere parti yönetimi, Haziran seçimlerine yönelik olarak miting sayısını azaltmayı, bunun yerine farklı meslek gruplarına yönelik ziyaretler ile seçimlere hazırlanmayı da benimsedi. Bu doğrultuda ana miting sayısının 30 ile sınırlandırılabileceği ifade ediliyor.

  Demirtaş CHP'nin kalesinden aday olacak

  CHP nin yeni seçim hedefi: HDP ye oy kaptırmamak #2

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir