Petrol
83.24
-0.56%
Euro
19.2731
0.08%
Dolar
18.6306
0.03%
Altın
1.043
0.15%
Borsa
4923
0.00%
Bitcoin
307.896
-1.73%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C

  Ehliyet sınavında tek hamlede park şartı getirildi

  Milli Eğitim Bakanlığı, Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Direksiyon Eğitimi Dersi Sınav Yönergesi'nde değişikliğe gitti.
  • 25.03.2015 - 13:27
  Ehliyet sınavında tek hamlede park şartı getirildi

  Ehliyet sınavında tek hamlede park şartı getirildi #1

  Sürücü adaylarının kâbusu olabilecek değişiklikle, geri park edecek araçların sürücülerinin, aracın bir buçuk katı uzunluğunda ve aracın genişliğinden 50 santimetreden fazla olan iki araç veya konilerin arasına, tek hamlede girmesi isteniyor.

  YÖNERGE İLLERE GÖNDERİLDİ

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ehliyet sınavlarında, usta öğreticilerin değerlendirme komisyonu üyelerine müdahalesini önlemek için tedbir alarak, komisyonun çalışmasını engelleyici davranışlarda bulunan usta öğreticilerine, sınavlarda bir yıl görev alamama cezası getirdi. Milli Eğitim Bakanlığı, Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Direksiyon Eğitimi Dersi Sınav Yönergesi'nde değişikliğe gitti. İllere gönderilen yeni yönergeyle, sınav sürecinin daha sağlıklı şekilde yürütülmesi, sınavda yaşanan aksaklıkların önüne geçilmesi ve ehliyet sınavlarında denetimin artırılması amaçlanıyor.

  Doğru park nasıl yapılır İZLE

  TEK HAMLEDE GERİ PARK ŞARTI

  Yönergeye göre, "A1", "A2" ve "H" (motosiklet)" sınıfı araçlar hariç, geri park edecek araçların sürücüleri, aracın bir buçuk katı uzunluğunda ve aracın genişliğinden 50 santimetreden fazla olan iki araç veya konilerin arasına yatay ve dikey çizgilerle belirlenen alana tek hamlede girmeye çalışacak. Direksiyon usta öğreticisi sınava gelmediğinde durum tutanakla tespit edilerek kursta görevli başka bir direksiyon usta öğreticisiyle direksiyon eğitimi dersi sınavının yapılması sağlanacak. Direksiyon uygulama sınavlarında, denetim maarif müfettişlerince yapılacak. Maarif Müfettişleri'ni de İl Milli Eğitim Müdürü ve Maarif Müfettişleri Maşkanı kontrol edecek.

  DENETİMLER DAHA SAĞLIKLI YAPILACAK

  Hatalı değerlendirme yapan, Sınav Komisyonu Başkanı ve Üyesi bir yıl görev alamayacak. Böylece, denetimlerin de daha sağlıklı yapılması sağlanacak. Direksiyon Eğitimi Dersi Uygulama ve Değerlendirme Komisyonu Başkanı, kursiyerin direksiyon eğitimi dersi sınavında can ve mal güvenliği ile trafiği tehlikeye düşürecek şekilde araç kullanması durumunda direksiyon ve pedallar yardımıyla gerekli müdahaleyi yaparak sınavı sonlandıracak. Bakanlık, ehliyet sınavlarında, usta öğreticilerin değerlendirme komisyonu üyelerine müdahalesini önlemek için de tedbir aldı. Direksiyon eğitimi dersi sınavında, sınav uygulama ve değerlendirme komisyonuna müdahale ederek, komisyonunun çalışmasını engelleyici davranışlarda bulunan direksiyon usta öğreticileri, bu dersin sınavlarında bir yıl görev alamayacak.

  ÇALIŞMAYI ENGELLEYEN SÜRÜCÜ ADAYINA CEZA

  Sınavlarda komisyonların veya diğer görevlilerin çalışmasını tehdit veya zor kullanarak engelleyen ya da engellettiren kursiyerler de 4 ay sınavlara giremiyor.

  VİDEOLU EĞİTİM

  Bakanlık ayrıca Direksiyon Eğitimi Dersi Sınavı Uygulama ve Değerlendirme Komisyonu'nda görev alan personelin uygulama sınavlarını daha sağlıklı yapabilmeleri için "Direksiyon Dersi Eğitim Uygulama ve Değerlendirme Sınavı Videosu" hazırladı. MEB Özel Öğretim Genel Müdürlüğü tarafından illere gönderilen yazıyla, videonun sınav yapılacak günlerde direksiyon eğitimi dersi sınavı uygulama ve değerlendirme komisyonunda görev alan personel ile sınavdaki diğer görevlilere izletilerek sınavlara başlanması istendi.


  Görüş Bildir