Euro
10.124
-0.36%
Dolar
8.6271
-0.43%
Altın
492.31
0.15%
Borsa
1.386
-0.45%
Bitcoin
364.296
-2.91%
19ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 19 C
  Erdoğan'dan TÜSİAD'a: İşinize bakın

  Erdoğan'dan TÜSİAD'a: İşinize bakın

  Başbakan Erdoğan TÜSİAD'a sert sözlerle yüklendi: TÜSİAD 28 Şubat'ta oynadığı rolü sorgulasın.
  • 28.02.2012 - 12:34

  Erdoğan dan TÜSİAD a: İşinize bakın #1

  TÜSİAD, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran ve 4+4+4 şeklinde kesintili olarak uygulanacak olan yasa teklifiyle ilgili olarak, "TBMM gündemindeki kanun teklifi mevcut durumdan dahi geriye gidişe yol açacaktır. Türkiye'nin ihtiyacı olan eğitim reformu bu değildir" dedi. 

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti grubunda bugün yaptığı açıklamada TÜSİAD'a sert sözlerle yüklendi.

  İşte Erdoğan'ın o açıklamaları..

  Erdoğan'dan TÜSİAD'a: İşinize bakın - TIKLA İZLE

  SİZ İŞİNİZE BAKIN

  Reformlar karşısında CHP'nin çağdışılığı savunmasına alıştık. Ancak çağı savunan TÜSİAD'ın eğitimde statükoculuğu savunması kritik bir durumdur. Siz işinize bakın dedim. Biz de işimize bakalım dedim. Siz sanayi ve iş adamları derneğisiniz. Bu ülkenin eğitim sisteminde yolları kapatmaya bariyer oluşturmayın. Sıkılmadan söylüyorlar. Kızların okumasının önü kesilecekmiş. 9 senelik raporlara bir bakın. Şecahat arzederken ne söylüyorsunuz? Bu ülkede eğitim öğretim nereden nereye geldi.

  TÜSİAD 28 ŞUBAT'TAKİ ROLÜNÜ SORGULASIN

  En önemli mağdurları aslında sanayicilerdir. Buna rağmen zihinleri bulandırmak TÜSİAD'ın devraldığı eski bir roldür. TÜSİAD 28 Şubat'ta oynadığı rolü sorgulasın. Ekonomiye vurduğu darbenin özeleştirisini yapsın. Ben artık TÜSİAD'ın kör ideolojiden kurtulmasını tavsiye ediyorum. 

  BU KÖR İDEOLOJİDEN KURTULUN

  Türkiye çok değişti. Ben TÜSİAD'a da acilen değişmesini kör ideolojiden kurtulmasını tavsiye ediyorum. Bu yeni sistemle kızların okul dışında kalacağını iddia edenlerin hiçbir gerekçesi yoktur. Kesintisiz diyorum. 4 okuyacak 4 daha okuyacak ve son 4'te tercih hakkı olacak ama devam etmek zorunda. 3. dörde giderken açık öğretimi seçebilir ama devam edecek. Bunu yaparken bir rahatlama getiriryoruz. Amerika evden eğitim sistemini kurmuş bunu bir araya gelip konuştuğumuzda anlatıyorlar. Türkiye buna neden fransız kalsın? Bu yapılabilir. Dert başka.

  BUNLARI BİLİYOR MUSUN EY TÜSİAD

  12 yıl kademeli eğitimin ilk iki dörtlüğünde zorunluluk getiriyoruz burada kızların koparılması tamamen yalandır. Okul öncesi eğitim AK Parti'den önce %12'ydi. Şimdi %43. Biliyor musun ey TÜSİAD? Kızların bugün okullaşma hızı erkeklerden fazladır. Bırakın kızları ihmal edilmiş olmayı unutulmuş kızlar bile okulla buluştu. 4239 öğrenciye biz evinde eğitim fırsatı verdik. 76 ilde 28 bin kız çocuğumuzu ücretsiz okullara taşıdık. Şartlı nakit transferinde kızlara pozitif ayrımcılık uyguladık. Bunları yapan AK Parti iktidarı.

  BAKAR KÖR OLMAK GEREKİR

  Eğitim bizim en fazla önem verdiğimiz alan. En fazla yatırımı eğitime yaptık. Bu hassasiyetlerimizi sergilerken bize böyle saldırmak adeta bakar kör olmaktır. Bazılarının deneme tahtası olmaktan kurtardık. Artık farklı bir neslin yetişmesinin önünü açacağız.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir