Euro
10.4088
0.95%
Dolar
8.7123
0.84%
Altın
498.55
0.87%
Borsa
1.41
0.56%
Bitcoin
298.700
2.03%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  Irak'ta Trump'ın ziyaretine tepki

  ABD Başkanı Donald Trump'ın, sürpriz bir şekilde Irak'taki üsse ziyaret gerçekleştirmesine, "egemenliğimiz hiçe sayılıyor" tepkisi gösterenler oldu.
  • AA
  • 27.12.2018 - 13:17
  • Güncelleme : 27.12.2018 - 13:17
  Irak'ta Trump'ın ziyaretine tepki

  Irak'ta Şii lider ve Sadr Akımı lideri Mukteda es-Sadr grubu, ABD Başkanı Trump'ın sürpriz ziyaretine tepki göstererek, bu ziyaretin ülkelerin egemenliğini hiçe sayma politikası olduğu belirtilerek, ABD güçlerinin Irak'tan çıkarılması için Parlamento kararının çıkarılmasına işaret edildi.

  ÜSSE YAPTIĞI ZİYARETE TEPKİ

  Sadr'a bağlı Parlamento'daki Sairun Grubu Sözcüsü Hamdallah Rikabi, yaptığı yazılı açıklamada, "Trump'ın Irak'ta Aynü'l Esed üssüne yaptığı ziyaret, ABD'nin diğer ülkelere karşı saygısızlığı ve egemenliklerini hiçe saydığını vurguluyor." ifadelerine yer verdi.

  Irak ta Trump ın ziyaretine tepki #1

  Irak Parlamentosu'na konuyla ilgili "tarihi ve ulusal bir tutum" sergilemesi çağrısı yapan Rikabi, Parlamento'nun, ABD güçlerinin Irak'tan çıkarılması için karar almasını istedi.

  NOTA VERİLSİN ÖNERİSİ

  Trump'ın bu ziyaretine, Parlamento'nun Haşdi Şabi gruplarının bulunduğu Bina Koalisyonu'ndan da tepki geldi. Koalisyondan yapılan açıklamada, ziyaretin egemenliğe saygısızlık olduğu belirtilerek, hükümetin bu ziyareti reddetmesi ve ABD'nin Bağdat Büyükelçiliğinin bakanlığa çağrılarak nota verilmesini istedi.

  Parlamento'da 15 sandalyesi bulunan Şii milis gücüne sahip Asayib Ehlilhak Örgütü lideri Kays Hazeli'de, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, bu ziyaretten dolayı ABD güçlerinin Irak'tan çıkarılması için Parlamento kararının çıkarılacağına işaret etti.

  Trump'ın bu ziyaretine gösterilen tepkiler üzerine, Parlamento'nun konuyu ele almak üzere yakında olağanüstü oturumla toplanması bekleniyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir