Petrol
85.74
-1.65%
Euro
18.1802
0.13%
Dolar
18.5316
0.14%
Altın
997.41
0.96%
Borsa
3172
0.00%
Bitcoin
374.597
4.19%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C

  Sahipli kedi ve köpeklerin kimliklendirilmesi zorunlu oluyor

  Tarım ve Orman Bakanlığı öncülüğünde yürütülen çalışmayla sahipli kedi ve köpeklerin kimliklendirilmesi uygulamasına geçilecek.
  • AA
  • 18.02.2021 - 17:42
  • Güncelleme : 18.02.2021 - 20:08
  Sahipli kedi ve köpeklerin kimliklendirilmesi zorunlu oluyor

  Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, konuya ilişkin olarak Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü ile Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) arasında protokol imzalandı.

  HAYVAN HASTALIKLARIYLA DAHA ETKİN MÜCADELE ETMEK AMACIYLA

  Protokolle kedi, köpek ve gelinciklerin hareketlerinin takibiyle başta kuduz hastalığı olmak üzere hayvan hastalıklarıyla daha etkin mücadele etmek amacıyla bu hayvanların kimliklendirilerek elektronik ortamda kayıt altına alınması amaçlanıyor.

  SAHİPLİ KÖPEKLER BU YILDAN İTİBAREN, SAHİPLİ KEDİ VE GELİNCİKLER İSE 2022'DEN İTİBAREN KİMLİKLENDİRİLECEK

  Gıda Kontrol Genel Müdürü Harun Seçkin ve TVHB Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu'nun imzaladığı protokol çerçevesinde sahipli köpeklerin bu yıldan itibaren, sahipli kedi ve gelinciklerin ise 2022'den itibaren bireysel olarak kimliklendirilerek kayıt altına alınması zorunlu olacak.

  Sahipli kedi ve köpeklerin kimliklendirilmesi zorunlu oluyor #1

  KEDİ, KÖPEK VE GELİNCİKLER DE KAYIT ALTINDA

  Kedi ve gelinciklerin bu yıldan itibaren gönüllü kayıt altına alınabileceği uygulama kapsamında, Bakanlıktan üretim izni almış ev ve süs hayvanları üretim merkezlerindeki kedi, köpek ve gelincikler de kayıt altına alınacak.

  SOKAĞA TERK EDİLEN HAYVANLARIN SAHİPLERİNE ULAŞILACAK

  Uygulama TBMM gündeminde olan "Hayvan Hakları Yasası"nın uygulanmasına temel teşkil edeceği gibi sokağa terk edilen veya kaybolan hayvanların sahiplerine kolaylıkla ulaşılabilmesini sağlayacak.

  DOĞUM TARİHİNDEN İTİBAREN EN GEÇ 3 AY İÇİNDE BAŞVURULACAK

  Açıklamada, uygulama esaslarına ilişkin de bilgiler yer aldı. Buna göre, yeni doğan ev hayvanının sahibi, doğum tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde Bakanlığın il veya ilçe müdürlüğüne başvuracak. Mikroçip takılarak pasaport düzenlenen ev hayvanları 15 gün içinde, ev hayvanlarına yapılan aşılar ve sahip değişikliği gibi bilgileri en geç 15 gün içinde kaydedilecek. Sahipsiz hayvanların, hayvan barınakları tarafından gerçek veya tüzel kişiliklere verilerek sahiplendirilmesi durumunda, hayvanın sağlık karnesiyle sahiplendirme tarihinden itibaren en geç 60 gün içinde il veya ilçe müdürlüklerine başvurulacak.

  Sahipli kedi ve köpeklerin kimliklendirilmesi zorunlu oluyor #2

  HAYVAN İÇİN YENİ PASAPORT DÜZENLENECEK

  Resmi veteriner hekim tarafından hayvan için yeni pasaport düzenlenecek ve veri tabanına kaydedilecek.

  HAYVANLARININ ÖLÜMÜ YA DA KAYBOLMASI HALİNDE EN GEÇ 60 GÜN İÇİNDE SAHİBİ, DURUMU BİLDİRECEK

  Kayıtlı ev hayvanlarının ölümü ya da kaybolması halinde en geç 60 gün içinde ev hayvanı sahibi, durumu il veya ilçe müdürlüğüne bildirecek. Terk edilmiş hayvanı bulan kişiler, bu hayvanları sahiplenmek isterse başvurularını il/ilçe müdürlüklerine yapacak.

  Sahipli kedi ve köpeklerin kimliklendirilmesi zorunlu oluyor #3

  DERİALTI MİKROÇİP UYGULANACAK VE EL TERMİNALİ ARACILIĞIYLA OKUNABİLECEK

  Kedi, köpek ve gelinciklere derialtı mikroçip uygulanacak ve el terminali aracılığıyla okunabilecek, bundan böyle sokağa terkedilmiş kedi ve köpeğin kime ait olduğu el terminaliyle okunarak sahibi tespit edilebilecek. Kuduz aşısı başta olmak üzere hayvanın geçmişine ait tüm hastalıkları kayıt altına alınacak. Mikroçip uygulaması Bakanlık bünyesinde çalışan veteriner hekimler veya onların gözetiminde veteriner sağlık teknikeri/teknisyenleri marifetiyle yapılabileceği gibi imzalanan protokol kapsamında serbest veteriner hekimler tarafından da yapılabilecek.


  Görüş Bildir