Dolar
6.8652
0.0641%
Euro
7.7811
0.0758%
Altın
1815.24
0.3327%
Borsa
118537.67
-0.1472%
G. Altın
400.46
0.388%
Bitcoin
64411.17
0.0167%
26ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 26 C

  ABD'de Ferguson eylemcileri Kara Cuma'yı protesto etti

  ABD’nin başkenti Washington’da yüzlerce kişi Kara Cuma alışverişini protesto ederek, siyahilerin ABD ekonomisindeki varlığına dikkati çekmeye çalıştı.
  • 29.11.2014 - 03:37
  ABD'de Ferguson eylemcileri Kara Cuma'yı protesto etti

  ferguson protesto

  Ferguson'da silahsız siyasi genç Michael Brown’u öldüren Darren Wilson'ın yargılanmasına gerek görülmemesi sonrasında ülke genelinde başlayan protestolarda özellikle "siyahilerin yaşamı da değerli" olduğu vurgulanıyor.

  ABD'de Ferguson eylemcileri Kara Cuma'yı protesto etti #2

  FERGUSON İÇİN KARA CUMA'YI PROTESTO ETTİLER

  Siyahilerin yaşamın her alanında "değerli" olduğunu göstermek isteyen kesimler, ülkede “alışveriş çılgınlığı” yaratan, Şükran Günü’nün gecesinde başlayıp ertesi günün akşamına kadar süren “Kara Cuma”yı protesto ederek, Afrikan Amerikalıların ülke ekonomisinde de "değerli" bir kesim olduğunu vurgulamaya çalıştı.

  ABD'de Ferguson eylemcileri Kara Cuma'yı protesto etti #3

  WALMART ÖNÜNDE "MAĞAZAYI KAPATIN" PROTESTOSU

  Bu noktada başkentte “Kara Cuma” protestoları için seçilen firmalardan biri, çalışanlara muamelesiyle eleştirilen ABD’deki büyük şirketlerden Wallmart oldu. Washington’da yüzlerce gösterici, Walmart’ın önüne yürüyerek, Ferguson’da polis kurşununa hedef olan Michael Brown’ı andı ve firmanın asgari ücret düzeylerini protesto etti.

  ABD'de Ferguson eylemcileri Kara Cuma'yı protesto etti #4

  “Mağazayı kapatın” sloganları atan protestocular, tam gün çalışan için asgari ücretin saatlik en az 15 dolara çıkarılması çağrısı yaptı. Protestocuların mağaza içine girmesine engel olan polisin, protestoyu kayda alması ise eylemcilerden tepkisini çekti.

  ABD'de Ferguson eylemcileri Kara Cuma'yı protesto etti #5

  Walmart’ın sözcüsü Amanda Henneberg, Amerikan medyasına yaptığı açıklamada, protestocuların sendika tarafından tutulmuş kişiler olduğunu ve ülke genelindeki çalışanlarını temsil etmediğini savundu.

  ABD'de Ferguson eylemcileri Kara Cuma'yı protesto etti #6

  ABD'de Ferguson eylemcileri Kara Cuma'yı protesto etti #7

  Görüş Bildir