Petrol
109.13
-2.50%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
477.408
-1.04%
11ºC
İstanbul
Hafif yağmur 11 C

  Ban Ki-mun: Uyuyan çocuklara saldırmak utanç verici

  BM Genel Sekreteri Ban, İsrail'in, Filistinli sığınmacıların bulunduğu okula düzenlediği saldırıyı kınayarak, ''Uyuyan çocuklara saldırmaktan daha utanç verici bir şey olamaz'' dedi.
  • 31.07.2014 - 09:16
  Ban Ki-mun: Uyuyan çocuklara saldırmak utanç verici

  ban

  BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail'in Filistinli sığınmacıların bulunduğu Gazze'deki BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'na (UNRWA) bağlı okula düzenlediği saldırının ''zalimce ve anlamsız'' olduğunu belirterek, İsrail ve Hamas'a acil insani ateşkes sağlamaları çağrısını yineledi.

  ''UYUYAN ÇOCUKLARA SALDIRMAKTAN DAHA UTANÇ VERİCİ BİR ŞEY OLAMAZ''

  ''Uyuyan çocuklara saldırmaktan daha utanç verici bir şey olamaz'' diyen BM Genel Sekreteri Ban, ''Bu saldırıyı olabilecek en güçlü şekilde kınıyorum'' dedi. 

  ''OKULLARIN KOORDİNATLARINI 17 KEZ VERDİK''

  Şu ana kadar elde edilen tüm delillerin İsrail askerini işaret ettiğinin altını çizen Ban, İsrail askeri yetkililerine şimdiye kadar okulların yerleriyle ilgili koordinatları 17 kez verdiklerini, en son bu bilgileri Salı günü tekrar ilettiklerini aktardı. Ban, Gazze'ye yönelik saldırılarda şimdiye kadar 1300 sivilin hayatını kaybettiğini, 6 binden fazla kişinin de yaralandığını belirterek, İsrail'in saldırılarından kaçan yaklaşık 140 bin insanın ise BM'ye sığındığını kaydetti.

  ''DEHŞETE DÜŞTÜM''

  Öte yandan BM Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson, saldırılardan ''şok olduğunu ve dehşete düştüğünü'' ifade ederek, Cebeliye'deki mülteci kampına şu ana kadar 3 binden fazla kişinin sığındığını belirtti.

  BM İnsani Operasyonlar Direktörü John Ging ise çatışmaların başladığı 8 Temmuz'dan bu yana, 5 kez BM okulunun hedef alındığını açıkladı. Bu arada BM Güvenlik Konseyi'nin, Ürdün'ün talebi üzerine Gazze'deki insani durumu görüşmek üzere yarın bir araya geleceği bildirildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir