Petrol
97.47
1.20%
Euro
18.4556
0.97%
Dolar
17.8671
-0.18%
Altın
1.032
-0.11%
Borsa
283
0.00%
Bitcoin
429.446
3.19%
29ºC
İstanbul
Çok bulutlu 29 C

  İran protestolara karşı sosyal medyayı yasaklıyor

  İran devlet televizyonu, yükselen protestolara karşı ülkede "sosyal medyanın engellenmeye başladığını" duyurdu.
  • DHA
  • 31.12.2017 - 16:49
  İran protestolara karşı sosyal medyayı yasaklıyor

  6546

  İran'da Perşembe gününden bu yana devam eden protesto gösterilerini sonlandırmaya çalışan İran hükümeti, eylemlerin organie olunduğu sosyal medyayı ülkede yasaklama girişimlerinde bulunuyor.

  SOSYAL MEDYA YASAKLANIYOR

  İran devlet televizyonuna konuşan güvenlik yetkilileri, ülke çapında giderek yayılan ve yükselerek devam eden hükümet karşıtı protestolara karşı "barışı sağlamak amacıyla, geçici olarak Instagram ve Telegram uygulamalarının engellendiğini" açıkladılar.

  TRUMP'TAN AÇIKLAMA

  Sosyal medya yasağı dışında ABD Başkanı Donald Trump, devam eden protestolarla ilgili bugün Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, "İran'da büyük protestolar var. İnsanlar sonunda paralarının ve varlıklarının nasıl çalınıp teröre harcandığını görmeye başladı. Görünüşe göre artık buna izin vermeyecekler. ABD insan hakları ihlalleri ihtimali için yakından izliyor!" dedi.

  İran protestolara karşı sosyal medyayı yasaklıyor #2

  İran genelinde uygulamaya konulan sosyal medya yasağıyla ilgili Instagram'ın sahibi Facebook bir açıklamada bulunmazken, iran genelinde haberleşme için en çok kullanılan uygulama olan Telegram'ın Genel Müdürü Pavel Durov, Twitter üzerinden üzüntüsünü belirtti.

  Durov konuyla ilgili paylaşımında, "İran'lı yetkililer, açıkça karşı çıkmamıza karşın, İran'da halkın çoğunluğunun kullandığı Telegram ve barışçı protestolarda kullanılan diğer uygulamalara erişimi engelledi" dedi.

  İran protestolara karşı sosyal medyayı yasaklıyor #3

  HÜKÜMET KARŞITI GÖSTERİLER

  İşsizlik, yüksek enflasyon ve yolsuzluğa karşı başlayan eylemlerde tansiyon giderek yükseliyor. Ekonomi politikalarını protesto amacıyla düzenlenen eylemler yerini ülkenin dini lideri Ali Hamaney karşıtı gösterilere dönüştü.

  Kirmanşah, Reşt, İsfahan ve Kum merkezli eylemler Tahran'a da sıçramış bölge eylemler nedeniyle savaş alanına döndü.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir