Petrol
88.31
1.54%
Euro
19.5759
0.92%
Dolar
18.6351
0.02%
Altın
1.078
1.72%
Borsa
5046
1.38%
Bitcoin
322.301
0.87%
15ºC
İstanbul
Bulutlu 15 C
  Yavuz Sultan Selim Köprüsü'de kuş göçüne özel çalışma

  Yavuz Sultan Selim Köprüsü'de kuş göçüne özel çalışma

  Kuşlar göç ederken 3. Köprü'den etkilenmemesi için sesli ışıklı uyarılar yerlestirilecek.
  • 20.06.2016 - 09:34

  Yavuz Sultan Selim Köprüsü de kuş göçüne özel çalışma #1

  İstanbul'un 26 Ağustos'ta hizmete açılacak üçüncü köprüsü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu'nda, biyo çeşitliliği korumak ve kuş göçü sırasında alınacak önlemleri tespit etmek amacıyla çalışma gerçekleştiriliyor. Uzman ornitolog, akademisyen ve kuş gözlemcisi bir ekibin oluşturduğu 7 kuş gözlemcisi tarafından yapılan çalışmayla, köprünün kuş göçlerine etkisi ortaya çıkarılacak.

  TEDBİRLER ALINIYOR

  Hazırlanacak rapora göre, kuşların göç ederken köprüden etkilenmemesi için tedbirler alınacak. Köprünün çeşitli noktalarına sesli, ışıklı, boyalı uyarılar yerleştirilecek.

  Kuş göçlerinin yılın iki döneminde, mart-temmuz ve ağustos- kasım ayları içinde gerçekleştiğini belirten ICA Kalite ve Çevre Direktörü Alper Baysal, kuş göçünün Türkiye'de en yoğun yaşandığı bölgelerden birinin İstanbul olduğunu ifade etti.

  Yavuz Sultan Selim Köprüsü de kuş göçüne özel çalışma #2

  YOĞUNLUK TESPİTİ

  Baysal, "Bu çalışmayla kuş göçlerinin yoğunluğu, hangi kuşların hangi zamanda geçtiği, nereden gelip, nereye gittiği belirlenecek. Üremeleri de tespit edilecek. Sonuçlarla, modelleme çalışması yapılacak."

  Yavuz Sultan Selim Köprüsü de kuş göçüne özel çalışma #3

  KUŞLAR İÇİN KAVİS YAPILDI

  İzmit Körfez Geçişi, Osman Gazi Köprüsü'ne, kuş türlerinin yaşadığı 'Hersek Lagünü' için kavis verildi. Göçmen kuşların konaklama noktası olan Hersek Lagünü, Osman Gazi Köprüsü'nün şeklini belirlerken, sulak alanın bu çalışmayla kuşlara gelecek yıllarda da ev sahipliği yapacak.


  Görüş Bildir