Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
484.991
2.25%
17ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 17 C

  Irak ve Suriye tezkereleri bugün Meclis'te

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD’deki temasları çerçevesinde son şekli verilen tezkereleri, bugün TBMM’ye sunulacak.
  • 30.09.2014 - 05:48
  Irak ve Suriye tezkereleri bugün Meclis'te

  Irak ve Suriye tezkereleri bugün Meclis te #1

  Hükümet, Ortadoğu’nun yeni baş belası olarak nitelendirilen IŞİD'e karşı Suriye ve Irak’a ilişkin iki yeni tezkereyle Meclis’ten daha kapsamlı yetki isteyecek.

  Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun önceki günkü açıklamaları doğrultusunda dün gözler tezkelerin sevki beklenen Meclis’e çevrildi.

  Ancak sabah saatlerinde 1 Ekim’de başlayacak yeni yasama yılına ilişkin düzenlediği geleneksel basın toplantısında TBMM Başkanı Cemil çiçek’ten “Yarın (bugün) gelebilir” açıklaması geldi.

  Meclis’in daha önce verdiği iki yetkinin süresinin Ekim’de dolacağını anımsatan Çiçek, tezkerelerin içeriğine ilişkin bilgisi olmadığını söyledi.

  Çiçek’in açıklamasının ardından Milliyet’in konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Ak Parti grup yöneticileri de tezkelerin bugün yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Meclis’e sevk edilmesini beklediklerini söyledi.

  Tezkerelerin içeriğine ilişkin sorulara, “Biz de Meclis’e sevk edildiğinde göreceğiz” yanıtını veren grup yöneticileri, “Ancak her iki tezkere de süre uzatımının ötesinde unsurlar olacak. Yani yetki uzatımına ilişkin değil yeni tezkereler Meclis’e gelecek” bilgisini verdi.

  IRAK TEZKERESİ DAHA SONRA

  Ancak parti kulislerinde süresi 4 Ekim’de dolacak Suriye tezkeresinin yerine gelecek yeni tezkerenin Türkiye’nin güvenliği açısından bir boşluk yaşanmaması için öncelikle Meclis’ten geçirilip, süresi 17 Ekim’de dolacak Irak tezkeresinin yerine sunulacak yeni tezkerenin görüşmelerinin ise 14 Ekim’e kadar sürecek bayram tatilinin ardından ele alınabileceği de konuşuluyor.

  Bu arada hacda olmaları nedeniyle Ak Parti’den 30’u aşkın milletvekilinin tezkere görüşmelerine katılamayacağı öğrenildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir