Petrol
98.52
4.34%
Euro
18.1017
-0.47%
Dolar
18.616
0.17%
Altın
1.014
-0.82%
Borsa
3568
0.39%
Bitcoin
367.550
-1.88%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C
  Buca'da 'uyuma' temalı festival

  Buca'da 'uyuma' temalı festival

  İzmir'de Buca Belediyesi, geçen yıl ilk kez düzenlediği Teknolojik Uyku Festivali'nin ikincisini başlattı.
  • DHA
  • 16.09.2017 - 16:39

  Cep telefonu, tablet gibi dijital dünyaya açılan hiçbir teknolojik cihazın alınmadığı, dijital detoks programının uygulandığı Uyku Festivali, İzmir'in Buca ilçesindeki Kaynaklar Köyü'nün doğal ormanlık alanında hayata geçti.

  Buca da uyuma temalı festival #1

  Kurayla belirlenen 400 kişinin katıldığı ve tüm ihtiyaçlarının ücretsiz olarak karşılandığı ruhsal ve bedensel detoks vaat ediyor.

  Buca'da 'uyuma' temalı festival VİDEO

  Buca Belediye Başkanı CHP'li Levent Piriştina, festivale ilişkin şunları söyledi:

  "BU SENE İLGİ DAHA YOĞUN OLDU"

  "Günün yoğun şartları, teknolojinin bize getirdiği nimetlerin yarattığı yorgunluklar üzerine dedik ki insanları Buca gibi doğa harikası bir yerde nasıl mutlu edebiliriz. Teknolojinin olmadığı, paranın geçmediği insanların eskisi gibi cep telefonuyla değil birbirleriyle oyun oynadığı, dertleştiği, sabah spor yaptığı, dalından çileği toplayıp reçelini hazırladığı akşam kamp ateşini hazırlayıp gitar çalıp el ele kol kola şarkılar nasıl söylediği bir ortam yarattık.

  Bunu festivale çevirsek burada çadırlar kursak burada uyusak acaba insanlar bu kadar teknolojiden arınmak isteyip de kamp alanına gelir mi dişe düşündük. Onbinlerce insan buraya müracaat etti ve geçen sene inanılmaz bir keyifle bu festivalimizi, teknolojik detoksumuzu yaptık. İlgiyi, coşkuyu, insanlığın aslında teknolojiden kaçmaya birbirine sarılmaya olan ihtiyacını görünce haliyle ikincisini düzenliyoruz.

  Bu sene ilgi yine daha yoğun oldu. Noter huzurunda canlı yayında çekiliş yaptık. Yaklaşık 400 konuk ama görevlilerle toplam 500 kişi bu kampımızı gerçekleştireceğiz. Kaynakların dağ eteklerinde çadırlarımızda olacağız. Geçen sene 4 tane arkadaşımız kampı tamamlayamadı 'telefonumu geri verin, ben gidiyorum' dedi. Kurallar basit, tabiat, teknolojiden uzaklık, orada yiyoruz, orada içiyoruz. Kuzular çeviriyoruz, tavuklar kızartıyoruz, pişiler, gözlemeler, reçeller, salatalar yeşillikler yiyoruz. Orada eğleniyoruz, 10 yaş ve üstü katıldı. 10 yaşa kadar aileleriyle gelebilirler"


  Görüş Bildir