Petrol
97.85
1.60%
Euro
18.4221
0.79%
Dolar
17.8656
-0.19%
Altın
1.03
-0.28%
Borsa
283
0.00%
Bitcoin
426.833
2.53%
29ºC
İstanbul
Çok bulutlu 29 C

  Kosova'da Türk şehit başçavuş için anıt yapıldı

  Kosova'da mayın patlaması sonucu hayatını kaybeden Şehit Kıdemli Başçavuş Hüseyin Kutlu anısına yapılan anıtın açılışı için tören düzenlendi
  • DHA
  • 23.09.2017 - 10:56
  Kosova'da Türk şehit başçavuş için anıt yapıldı

  Sırbistan'ın 1999 yılında Kosova'da uyguladığı katliam ardından NATO'nun müdahalesiyle BM denetimi altına giren Kosova'daki görevli Türk askeri, ilk şehidini Sırpların döşediği mayının patlaması sonucu verdi.

  Kosova da Türk şehit başçavuş için anıt yapıldı #1

  "KOSOVA-TÜRKİYE ARASINDAKİ İLİŞKİ ÇOK ESKİYE DAYANIYOR"

  Şehit Kıdemli Başçavuş Hüseyin Kutlu'nun anısına Kosova'daki KFOR Karargâhı’nda düzenlen ilk tören ardından şehit düştüğü Dragaş bölgesinde çok sayıda üst düzey davetlinin katılımıyla yapılan anıt ve çevre düzenlemesinin açılışı gerçekleşti. Tören Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç ve Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanı Kurmay Albay M. İhsan Tavazar'ın Şehit Hüseyin Kutlu anıtına çelenk koymasıyla başladı. Saygı duruşu ardından Türkiye ve Kosova marşları söylendi. Törende 1999 yılında Sırplar tarafından döşenen mayınları temizlerken şehit düşen Kıdemli Başçavuş Hüseyin Kutlu'nun özgeçmişi anlatıldı. Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, “Kosova ile Türkiye arasındaki ilişkilerin çok eskiye dayandığını söyledi. Çanakkale harbinde çok sayıda Kosovalı'nın şehit düştüğünü söyleyen Kılıç, Türk milleti de Kosova halkının her zaman yanında olmuştur” dedi.

  Kosova da Türk şehit başçavuş için anıt yapıldı #2

  ŞEHİT HÜSEYİN KUTLU ÇEŞMESİ DE AÇILDI

  Şehit Hüseyin Kutlu anıtı açılışı ardından, aynı alanda yer alan Şehit Hüseyin Kutlu Çeşmesi'nin de açılışı çocukların da katılımıyla gerçekleşti. Açılış töreni ardından Şehit Hüseyin Kutlu için dualar okundu.

  Kosova da Türk şehit başçavuş için anıt yapıldı #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir