Petrol
97.54
-0.48%
Euro
18.4103
0.05%
Dolar
17.932
0.00%
Altın
1.037
-0.19%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
442.237
-0.06%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C

  Muhammediye Camii imamı: Ezanınızı okutmayız dediler

  Esenyurt'ta Caferi vatandaşların gittiği camiye yönelik saldırıların ayrıntıları ortaya çıktı.
  • 09.07.2014 - 21:26
  Muhammediye Camii imamı: Ezanınızı okutmayız dediler

  muhammediye camii

  İstanbul Esenyurt'ta Caferi vatandaşların gittiği Muhammediye Camii'ne ikinci kez saldırı yapıldı. Caminin bazı bölümleri tahrip edildi. Saldırıyı bu sabah saatlerinde camiye gelen iki kişinin gerçekleştirdiği ileri sürüldü. Emniyet ise iddiaları yalanladı.

  ÇATIYA MERDİVEN DAYAYIP GİRMİŞLER

  Olayın duyulması üzerine camiye çok sayıda polis ekibi sevkedildi. Olay yeri inceleme ekipleri cami içerisinde parmak izi çalışması yaptı. Saldırganların kapıları kilitli olan caminin çatısına merdivenle çıktığı, daha sonra ise kubbe bölümündeki camdan içeri girdiği belirlendi.

  İMAM : EZANINIZI OKUTMAYACAĞIZ DEDİLER

  Caminin imamı Haza Aydın gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi:

  "Görgü tanığı ben değilim. Alt katta oturan komşumuz saat 07:00 sıralarında bana geldi. İki kişinin camiye geldiğini gördüm. İçeriye girdiler. 10 dakika sonra dışarıya çıktı. Yüksek sesle ezanınızı okutmayacağız dedi. Duymadınız mı dedi. Ben duymadım. Ben içeriye girmedim. Müezzin arkadaşın ifadesine göre bazı şeyleri dağıtmışlar. Bazı yazıları, kuranları dağıtmışlar. Müezzine has bir oda vardır. O odayı dağıtmışlar. Bir şey götürmemişler. Herhangi bir şey yakılmamıştır. Sadece caminin içerisi dağılmıştır. Aynı önceki olayda olduğu gibi merdiven dışarıdaydı. Caminin kapıları kapalıydı. Pencereden girip içeriden açmışlar."

  "NAMAZDAN SONRA DİNLENMEYE GİTTİK"

  "Biz de polis de sabaha kadar buradaydık. Sabah namazını kıldıktan sonra hava ağardı. Bir şey olmaz düşüncesiyle dinlenmeye gittik. Ekip de biz de bir turlayalım dedi. Saat 07:00 sıralarında camide kimsenin olmadığı anda meydana gelmiş. Şu anda içeride inceleme devam ediyor. Biraz önce cemaatle konuştum. Biz her zaman itidalden, huzurdan yanayız. Yanlış bir cümlenin sarf olması aleyhimize olur. Bu olayı bir Sünni'nin yapması mümkün değildir. Biz yıllardır iç içe yaşadık. Bu olay Sünni, Şii olayı değildir. Farklı bir olaydır. Herhangi bir şeye fırsat vermeyeceğiz"

  Camiye habercilerin girişine izin vermeyen polis ekiplerinin olayla ilgili soruşturması sürüyor.

  EMNİYET’TEN CAMİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

  Muhammediye Camii’ne yönelik ikinci bir saldırının gerçekleştirildiği iddiaları, İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamayla yalanlandı. Açıklamada, haberlerin duyuma dayalı olduğu belirtilerek; "09.07.2014 günü bazı basın-yayın kuruluşlarında yayınlanan ’Caferi Camii’ne ikinci saldırı’ haberleri duyuma dayalı haberler olup, gerçeği yansıtmamaktadır. 08.07.2014 günü meydana gelen olay ile ilgili olarak gerekli adli ve idari soruşturmalar başlatılmış olup, gerekli güvenlik tedbirleri de alınmıştır" denildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir