Euro
15.5617
0.16%
Dolar
13.7771
0.43%
Altın
789.31
0.35%
Borsa
1.913
0.11%
Bitcoin
721.500
-1.77%
12ºC
İstanbul
Güneşli 12 C

  Dünya E-Basın Konseyi Birliği kuruldu

  Dünyada elektronik ve sosyal medya özgürlüğünün desteklenmesi için çalışmalarına başlanılan Dünya E-Basın Konseyi Birliği kuruldu.
  • 22.09.2014 - 11:35
  Dünya E-Basın Konseyi Birliği kuruldu

  Dünya E-Basın Konseyi Birliği kuruldu #1

  Dünya E Basın Konseyi kuruldu

  Dünyada elektronik ve sosyal medya özgürlüğünün desteklenmesi, geliştirilmesi ve oto kontrolün sağlanması için üst çatı olarak adlandırılan “Dünya Elektronik (E) Basın Konseyi, Bakanlar Kurulu’nun izni ile resmi statü kazandı.

  Dünya E Basın Konseyi Başkanlığı’na Gazeteci Yazar Hasan Taşkın, Başkan Vekilliği’ne İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu (İMEF) Genel Başkanı Yardımcısı Nizamettin Bilici, Başkan Yardımcılıklarına Ensonhaber Medya Grup Başkanı Serkan Kalemciler, İMEF Genel Başkanı Dr. Süleyman Basa,  Genel Sekreterliğine de İletişim Mühendisi, Araştırmacı Yazar Ertan Özyiğit getirildi.

  İşadamı İsmail Salih Genan ve Araştırmacı Yazar Ata Nirun, eğitimci Hüseyin Ayaz,  ile bilişimci Bülent Dörttepe’nin de yönetim kurulu üyesi olarak yer aldıkları Dünya E Basın Konseyi’nde dış temsilciliklere de atama yapıldı. Buna göre;

  İngiltere Ofisi’ne Mustafa Köker, ABD Ofisi’ne Bülent Dörttepe, Belçika Ofisi’ne İbrahim Akif Dankuş, Kosova Ofisi’ne Hüsamettin Lüma getirildi.

  Dünya E Basın Konseyi Başkanı Hasan Taşkın, yeni Türkiye’nin artık dünyada ilkleri başardığını belirterek, “Elektronik ve Sosyal Medya’da da Türkiye dünya için bir çatı oluşturularak yine bir ilke imza attı. Dünya E Basın Konseyi, dünyada elektronik Basın ve Dijital yayıncılık alanında özgürlüğün önünün açılmasına, gelişmesine, ifade özgürlüğünün kişisel hakları koruyacak şekilde geliştirilmesine akademik çalışmalarla yön verilecek” dedi.

  Taşkın, Bağımsız Elektronik Medya Konseylerinin Medya hakkında veya Medya tarafından yapılan şikâyetlerin de değerlendirileceği bir yapı oluşturulacağını, belirterek şunları söyledi:

  “ilgililer arasında demokratik, etkin ve pahalı olmayan forumlar oluşturulacak.  Böylece medyanın özgürlüğünü, sorumluluğunu ve doğru bilgi edinme adına hesap sorabilirliğini güçlendiren çalışma grupları oluşturulmasının önü açılacak.  Dünyanın çeşitli ülkelerinde ve bölgelerinde çok sayıda bağımsız Medya Konseyleri, Ombudsmanlar ve benzeri organlar ile işbirliği yapılacak.”

  Hasan Taşkın, Dünya E Basın Konseyi’ne İnternet yayıncılığı yapan kurumların, STK ve resmi kurumların basın müşavirleri ve basın danışmanları, Bilişim uzmanları ile internet haberciliği yapan gazetecilerin, konseyin gelişmesine katkı sunacak hukukçuların, akademisyenlerin veya üniversitelerin yöneticileri veya temsilcileri, sosyologlar, psikologlar, dijital yayıncılar, yazılımcılar, servis sağlayıcılar, İT firmaları, Teknoloji üreticileri veya temsilcileri, elektronik yazarlar, Blog yazarları dijital reklam firmaları veya temsilcileri ile dijital iletişimciler, Medya Konseyleri, Odalar ve birlikler, Basın Konseyleri ve benzeri kuruluşların üye olabileceğini de sözlerine ekledi.

   

   

   

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir