Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
440.411
1.14%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  AK Parti delegeleri Köşk'te Erdoğan'ı görmek istiyor

  Başbakan Erdoğan, milletvekillerinin ardından delegelerle de Cumhurbaşkanlığı seçimleri konusunda fikirlerini aldı.
  • 25.04.2014 - 07:50
  AK Parti delegeleri Köşk'te Erdoğan'ı görmek istiyor

  AK Parti delegeleri Köşk te Erdoğan ı görmek istiyor #1

  AK Parti'nin Köşk adayı için istişareler devam ediyor. Bu kez partisinin delegelerini toplayan Başbakan Tayyip Erdoğan, "Cumhurbaşkanlığı için kimi aday görmek istersiniz" ve "3 dönem kuralı değişsin mi" şeklinde anket dağıttırdı.

  DELEGELERE SORULDU: KÖŞK'E KİM ADAY OLSUN

  AK Parti Genel Merkezi'ndeki toplantı yaklaşık 5 saat sürdü. Parti yönetimince delegelere "temayül yoklaması" şeklinde anket dağıtıldı.

  Anketteki 2 sorudan birinde, "Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kimi aday görmek istediğinizi, ayrıca varsa görüş ve değerlendirmelerinizi belirtiniz" denildi. İkinci soruda ise "Parti tüzüğümüzde 'seçimle göreve gelenler kesintisiz en fazla 3 dönem aynı görevi yürütebilir' şeklinde yer alan 3 dönem kuralının kaldırılmasını gerekli görüyor musunuz?" denildi.

  Delegelerden 3 dönem kuralıyla ilgili "kaldırılmalı" ve "devam etmeli" seçeneklerinden birini işaretlemeleri istendi. Yaklaşık 70-80 kişi söz isteyerek Erdoğan'a sorular sordu.

  "KÖŞK SİZİN HAKKINIZ"

  Delegeler Erdoğan'a "Köşk sizin hakkınız" dedi. Anketlerde de 900 kişinin çoğunluğunun Köşk adayı olarak Erdoğan'ı gösterdiği öğrenildi. Başbakan Erdoğan, delegelerin "Köşk'e çıkarsanız Genel Başkan kim olacak?" sorusuna "Oldu ki ben Başbakanlığı bırakırsam, MKYK'dan birisi Genel Başkan olur ve 45 gün içinde partiyi kongreye götürür. Kongrede de yeni Genel Başkan seçilir. Tabi bunların hepsi Cumhurbaşkanı adayının kimin olacağına bağlı" diye cevap verdi. Bir delegenin "Genel başkan ile başbakan ayrı mı olacak?" sorusu üzerine de Erdoğan, "Bu tür konuları istişare etmek gerekir" dedi.

  "KAVGA BEKLEYEN YANILACAK"

  Toplantıda delegelere seslenen Erdoğan, yaklaşık yarım saatlik konuşmasında ise şu mesajları verdi:

  "Ben tek başıma karar almam. Geçen hafta milletvekillerinden görüş aldık, MYK'dan ve MKYK'dan görüşler aldık. En son delegeler kalmıştı bugün de sizin görüşlerinizi alacağız. Mayıs ayında da kampta son istişaremizi yapacağız. Ondan sonra Cumhurbaşkanımızla görüşeceğiz. Köşk adayını belirlerken kavga bekleyenler yanılacak."

  "3 DÖNEM DEĞİŞMESİN" AĞIR BASTI

  Başbakan Erdoğan'ın, ağırlıklı olarak "3 dönem kuralı değişmesin" diyen delegelere, "Ben de öyle düşünüyorum. 3 dönem kuralı değişmemeli" dediği öğrenildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir