Petrol
99.39
0.16%
Euro
18.5302
-0.01%
Dolar
17.9526
0.08%
Altın
1.031
-0.12%
Borsa
2868
0.00%
Bitcoin
430.273
-0.96%
22ºC
İstanbul
Açık 22 C

  Davutoğlu'ndan Zaman muhabirine cadı avı yanıtı

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, basın toplantısında Zaman muhabirinin Başbakan Erdoğan'ın "cadı avı" söylemiyle ilgili sorusunu yanıtladı.
  • 13.05.2014 - 23:10
  Davutoğlu'ndan Zaman muhabirine cadı avı yanıtı

  Davutoğlu ndan Zaman muhabirine cadı avı yanıtı #1

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Danimarka Dışişleri Bakanı Martin Lidegaard ile ortak basın toplantısı sırasında Zaman gazetesi muhabirinin Başbakan Erdoğan'a hakaretler yağdırıp ardından Türkiye'deki basın özgürlüğüyle ilgili sorusuna yanıt verdi.

  Toplantıda Danimarkalı bir gazetecenin Freedom House'un Türkiye'deki basın ve ifade özgürlüğü konusunda hazırladığı rapor hakkındaki sorusu üzerine Davutoğlu, hiçbir demokrasinin bu anlamda mükemmel olmadığını ancak bu konudaki raporların da alandaki gerçeği ortaya koyması ve objektif olması gerektiğini söyledi.

  BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ TARTIŞMASI

  Davutoğlu, toplantıda Zaman muhabirinin önce Lidegaard ve ardından da kendisine yönelttiği, "Başbakan Erdoğan uzun süredir Türkiye'de bir gruba yönelik çok ağır hakaretler yürütüyor. Son olarak hiçbir delil ve yargılama olmadan, sadece siyasi kanaatlere dayanarak bir gruba karşı cadı avı başlatacağını açıkladı. AB'ye katılım müzakereleri yapan bir ülkede cadı avı gerçekleşmesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizin basın özgürlüğü tanımınız ve anlayışınıza göre bir başbakanın bir medya grubuna yönetici atayıp, haberleri ve altyazıları kontrol etmesi normal mi? Yine bir başbakanın, bir başka medya grubu liderini arayıp, bir haberin kaynağıyla ilgili soru sorması, tehdit etmesi normal mi" sorularına, şöyle cevap verdi:

  "ARKADAŞIN SORUSU, FREEDOM HOUSE'A EN İYİ CEVAP"

  "Aslında bu arkadaşımızın sorusu, Freedom House konusundaki soruya verilen en iyi cevaptı. Çünkü hiçbir ülkede, bir basın mensubunun ülkenin başbakanına veya bakanına hakaret ima eden bir soru yöneltebilecek hürriyete sahip olduğunu zannetmiyorum. Bu sorunun bu salonda yöneltilebilmiş olması dahi, Freedom House raporunun ne kadar gerçek dışı, Türkiye'de her sorunun her zeminde sorulabildiğinin en açık işaretidir. Ayrıca bir şey sormaya gerek yok. Eğer bir dışişleri bakanının basın toplantısında bir basın mensubu, o ülkenin başbakanına doğrudan ya da dolaylı hakaret ederek bir soru sorabilecek hürriyete sahipse ve buradan rahatlıkla evine gidebilecekse yarın görevini rahatlıkla yapabilecekse başka bir basın toplantısında da rahatlıkla bu soruyu soracaksa sorabiliyorsa aslında bir cevap vermeye gerek yok. Türkiye'deki özgürlüğün en açık işareti budur."

  Davutoğlu'ndan Zaman muhabirine cadı avı yanıtı


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir