Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
473.389
-1.48%
19ºC
İstanbul
Bulutlu 19 C

  Türk Bilim Adamları kanseri tespit eden çipi buldu

  Türk Bilim Adamlarının yeni buluşu olan çip sayesinde artık kanser türleri bir damla kan ile tespit edilecek.
  • 25.10.2014 - 11:49
  Türk Bilim Adamları kanseri tespit eden çipi buldu

  Türk Bilim Adamları kanseri tespit eden çipi buldu #1

  Fatih Üniversitesi’nde Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Yardımcı Doç. Dr. Hüseyin Sağkol, Genetik ve Biyoteknoloji Mühendisliği’nden Doç. Dr. Mustafa Fatih Abasıyanık ile Marmara Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Yardımcı Doç. Dr. Alper Şişman birçok kanser türünün teşhisi noktasında önemli bir çalışmaya imza attı.

  FAZLA VAKİT ALMAZ, MASRAFSIZ

  Ekip, farklı kanser türlerini kısa sürede tespit eden bir çip geliştirdi. “Portatif biyosensör” adı verilen çipe yerleştirilen tek damla kan örneğiyle başta prostat ve over kanseri olmak üzere 25’e yakın kanser türlerine yarım saat gibi kısa sürede teşhis konulabiliyor.Projenin detaylarından bahseden Yardımcı Doç. Dr. Hüseyin Sağkol, projenin öncelikle prostat ve over (yumurtalık) kanserleri üzerinde yoğunlaştığını ifade eden Sağkol, “Söz konusu kanserlerin teşhisine yönelik biyokimyasal testler kullanılıyor. Klinik laboratuvarda yapılan bu testlerle vücutta veya kandaki orana bakılıp prostat veya over kanseri riski belirleniyor. Kesin teşhis doktor tarafından rektal muayene denilen yöntemle yapılıyor. Bunlar klinik laboratuvarda yapıldığı için masrafla ve zaman alıcı oluyor.

  TEK BİR DAMLA YETERLİ

  “Bunun için yapılması gereken bir damla kanı biyosensöre damlatmak. Kanı damlattıktan yarım saat sonra çipte oluşacak renkler doğrultusunda kişinin kanser riski taşıyıp taşımadığı anında öğrenilebiliyor. Klinik laboratuvarda yapılan testin güvenirliği insan faktörüne bağlı olarak azalırken bizim çalışmamızda ise insan faktörü olmadığı için diğer yöntemlere göre daha güvenli ve kesin sonuçlar elde edebiliyoruz. Bütün bunları yaparken bir klinik laboratuvara ihtiyaç duyulmuyor.

  TEST EZİYETİ ORTADAN KALKIYOR

  Hasta haftada bir örneği çipe damlatıp tedavinin iyi ya da kötü gittiği sonucunu öğrenebilecek. Çipin üzerinde kırmızı, yeşil, turuncu gibi renkler olacak. Yeşil sağlıklı, kırmızı yüksek riskli turuncu ise orta riski gösterecek. Hasta kan örneğini damlattığında hangi ışık yanıyorsa tedavi sürecini o oranda ölçmüş olacak. Böylece hasta hastaneye gidip test eziyetine ve zaman kaybına maruz kalmayacak.

  HASTALIKLARI AYNI ANDA TESPİT EDİYOR

  Sistemin güvenirliği Amerika’da yapılan testlerle onaylandı. Laboratuvar ortamında yapılan testte over kanseri dikkate alındı. Hastalığın teşhisinde istediğimiz sonuçları elde ettik. Lakin çip farklı sensörler sayesinde 25’e yakın diğer kanser türünü de tespit etme imkanı sunuyor. Üstelik sistem bütün bu hastalıkları aynı anda tespit etme şansı da tanıyor. İlaç gibi hastaya müdahale eden bir süreç taşımadığı için ilaç geliştirmedeki külfetli süreçlerden geçmiyor. O nedenle hızlı bir şekilde pazara sürülebilir. Çip seri üretime geçilmesi halinde eczanelerde 10-15 liraya satın alınabilecek.”


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir