Euro
9.6725
0.69%
Dolar
8.0578
0.63%
Altın
460.49
1.36%
Borsa
1.408
0.03%
Bitcoin
461.000
-6.59%
14ºC
İstanbul
Bulutlu 14 C

  İnsansı robot Han Hong Kong'da görücüye çıktı

  Hong Kong elektronik fuarında tanıtılan "Han" isimli insansı robot, topluluklarla etkileşime girebiliyor ve hatta diyalog bile kuruyor.
  • 21.04.2015 - 11:24
  İnsansı robot Han Hong Kong'da görücüye çıktı

  İnsansı robot Han Hong Kong da görücüye çıktı #1

  Mobil bir uygulama sayesinde "Han" tek bir butonla gülebiliyor, göz kırpabiliyor ve hatta sarhoş taklidi bile yapabiliyor. Yüzündeki 40 ayrı motor sayesinde insan mimiklerini taklit edebilen insansı robot, Hanson Robotics firması tarafından geliştirildi.

  İNSANLARLA SOHBET EDİYOR

  Gözlerinde ve göğüs bölgesinde bulunan kameralar sayesinde çevresindekilerin yüzünü, cinsiyetini ayırt edebiliyor, mutlu mu üzgün mü olduklarını anlayabiliyor.

  Fuardaki katılımcılar Han ile konuşma şansı elde ediyor ve kimi zaman komik diyaloglar da ortaya çıkıyor.

  İnsansı robot Han Hong Kong da görücüye çıktı #2

  ESPRİYE KARŞILIK VERİYOR

  Bir iş adamının "karım için mükemmel bir eş olduğunu düşünüyorum" şakasına Han'ın cevabı; "Senin dediğini yapmak zorunda değilim, ben kendi özgür irademle hareket ederim" şeklinde oldu.

  İnsansı robot Han Hong Kong da görücüye çıktı #3

  3 SEKTÖRDE HİZMET VERECEK

  Şirket yetkilisi Grace Copplestone, insansı robotu 3 ayrı pazarı hedefleyerek ürettiklerini söyledi. Bunlardan birincisi; otel/pansiyon gibi mekanlarda konukları resepsiyon masasında karşılayabilecek şekilde kullanmak. İkincisi; eğlence sektöründe gazinolarda, kumarhanelerde, eğlence parklarında insanları eğlendirmek. Üçüncüsü ise tıbbi bakım alanında yaşlıların bakımına yardım etmek...

  İnsansı robot Han Hong Kong da görücüye çıktı #4

  KADIN VERSİYONU DA ÜRETİLECEK

  Hong Kong merkezli şirket, Han'ın kadın versiyonu olan Eva isimli robottan bu yıl içinde yüzlerce üreterek piyasaya sürmeyi planlıyor. Han, ilk olarak geçtiğimiz Ocak ayında Almanya'daki Dijital Yaşam ve Tasarım Fuarı'nda görücüye çıkmıştı.

  İnsansı robot Han Hong Kong da görücüye çıktı #5


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir