Dünya

İsrail ordu sözcüsü Hagari: Hamas, insanların kalplerine kök salmıştır

İsrail ordu sözcüsü Daniel Hagari, Hamas'ın bir fikir ve siyasi parti olduğunu belirterek, "Hamas, insanların kalplerine kök salmıştır. Hamas'ı ortadan kaldırabileceğimizi düşünenler yanılıyor." dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin Vietnam’da

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kuzey Kore'nin ardından Vietnam’a resmi ziyarette bulundu.

İngiltere Başbakanı Sunak'ın yakın koruması gözaltında

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak'ın yakın koruma ekibinde yer alan bir polis memuru, seçim tarihi üzerine bahis oynadığı gerekçesiyle gözaltına alındı.

BM: Gazze’de 8 ayda altyapının yüzde 67'si yıkıldı

UNRWA, İsrail’in zorla aç ve susuz bırakarak yardımların girişini de engellediği Gazze’de 8 ay boyunca su ve temizlik tesisleri ile altyapının yaklaşık yüzde 67'sinin yıkıldığı veya zarar gördüğünü açıkladı.

Güney Kore doğum oranları nedeniyle acil durum ilan etti

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, ülkesinin düşük doğum oranlarına önlem amacıyla "demografik ulusal acil durum" ilan ettiğini bildirdi.

Çevreciler Stonehenge taşlarını boyadı

İngiltere'de çevreci grup "Just Stop Oil" aktivistleri, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde bulunan ünlü Stonehenge anıtına turuncu toz boya püskürttü.

Almanya, 2045 için nüfus tahminini paylaştı

Avrupa ülkesindeki nüfusun 800 bin artacağı belirtildi. Yetkililer, "Göç olmazsa nüfus azalacak" uyarısında bulundu.

Uganda'da 1066 su kuyusu açtılar

Kuraklıkla mücadele edilen bölgede su kuyuları devreye alındı. Dernek, "Uganda'daki su kuyularıyla günde 500 bin insan temiz içme suyuna erişebiliyor" dedi.

Şas Partisi: İsrail hükümetinin dağılması an meselesi

İsrail hükümetinde koalisyon ortağı Ultra Ortodoks Yahudi Şas Partisi, Binyamin Netanyahu başbakanlığındaki hükümetin dağılmasının an meselesi olduğunu belirtti.

Netanyahu hükümeti dağılmak üzere

Başbakan Netanyahu'nun, koalisyonun kontrolünü kaybettiği belirtildi. Hedef tahtasına oturtulan Netanyahu'nun hükümeti için "Dağılması an meselesi" denildi.

Saldırı halinde yardımlaşacaklar

Vladimir Putin, iki ülkeden birine saldırı durumunda, diğerinin yardıma geleceğini söyledi.

NATO ülkeleri savunma harcamalarını artırdı

NATO ülkelerinin büyük çoğunluğu, 2024 için tahmini verilere göre Gayrisafi Yurt İçi hasılalarının yüzde 2'sinden fazlasını savunmaya ayırma hedefini tutturdu.

'BM gücünde biz yokuz'

Birleşmiş Milletler'e bağlı Arap gücünde Mısır'ın yer almayacağı belirtildi.

ABD'den iddialara ret: İsrail'e silah veriyoruz

İsrail Başbakanı Netanyahu, Amerikan yapımı silahlara erişemediklerini söyledi. Bu durumu yalanlayan Washington yönetimi, "Her şey normalde olduğu gibi ilerliyor" dedi.

Tartışmalı teklif: Gazzeli çocukları Avrupa alsın

Atina, Gazzeli çocukların Avrupa'da misafir edilmesi gerektiğini düşünüyor. Trajediyle yüzleşme kapsamında "Çocuklara açık olmalıyız" ifadesi kullanıldı.

Kim'e Ukrayna teşekkürü: Kararlılıkla destekliyorsunuz

Rus lider Putin, Kuzey Koreli mevkidaşıyla Pyongyang'da buluştu. Ukrayna savaşındaki desteğinden dolayı Kim Jong-Un'a teşekkür etti. Kim ise "Yeni refah dönemine giriyoruz" dedi.

550 hacı hayatını kaybetti

Kutsal topraklarda yüksek seyreden sıcaklıklar nedeniyle can kayıpları yaşandı. Suudi yetkililer, "Şemsiye kullanın, bol su için" dedi.

İsrail'in Gazze'ye saldırıları 39 milyon ton enkaza yol açtı

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), İsrail'in 7 Ekim'den sonra Gazze Şeridi'ndeki yerleşim alanlarına saldırılarının 39 milyon ton enkaza yol açtığını bildirdi.

Çad'ın başkenti Encemine'de askeri mühimat deposu patladı

Çad'ın başkenti Encemine'de büyük patlamalar meydana geldiği ifade edildi.

İsrail ordusu, Lübnan’a yönelik "operasyonel plana" onay verdi

İsrail ordusu, Hizbullah ile süregelen gerilim sırasında Lübnan'a yönelik olası bir harekat için "operasyonel planını" onayladığını açıkladı.

Nvidia, dünyanın en değerli şirketi unvanını kazandı

Kaliforniya merkezli çip üreticisi Nvidia, piyasa değeri bakımından Microsoft'u geçerek dünya çapında en değerli şirketi oldu.

BM: Ukrayna'daki savaş, sınırlarının çok ötesini etkiliyor

Birleşmiş Milletler (BM), küresel gıda krizinin genişlediğine dikkati çekerek, Ukrayna'daki savaşın sınırlarının çok ötesini etkilediğini belirtti.

İran’da 4.9 büyüklüğünde deprem: 4 ölü, 120 yaralı

Kaşmer kentinde meydana gelen 4.9 büyüklüğündeki depremde ilk belirlemelere göre 4 kişi hayatını kaybetti, 120 kişi de yaralandı.

Putin, 24 yıl sonra Kuzey Kore’yi ziyaret etti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 yıl aradan sonra Kuzey Kore'ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.
Başa dön