Petrol
87.99
0.25%
Euro
18.0601
0.22%
Dolar
18.5162
-0.01%
Altın
987.9
0.04%
Borsa
3198
-2.07%
Bitcoin
366.094
2.85%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C
  Netanyahu: İran'ı vurmak için yıllarca beklemeyiz

  Netanyahu: İran'ı vurmak için yıllarca beklemeyiz

  Netanyahu, Washington dönüşü İsrail televizyonuna konuştu: İran'ı vurmak için yıllarca beklemeyiz..
  • 09.03.2012 - 12:04

  Netanyahu: İran ı vurmak için yıllarca beklemeyiz #1

  İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Washington ziyareti sonrasında İsrail televizyonlarına konuştu. Röportajın tamamı Cumartesi akşamı yayınlanacak, ancak konuşmasından önemli satır başları gazete ve internet sitelerine bugünden yansıdı.

  İRAN'I VURMAK İÇİN YILLARCA BEKLEMEYİZ

  İsrail Başbakanı, İran'ın nükleer tesislerinin vurulmasına yönelik bir soru üzerine şunları söyledi:

  "Elimizde kronometreyle beklemiyoruz. Bu, günler ya da haftalarla konuşulacak bir konu değil. Ancak bu konuda konuşurken, yıllardan da bahsedemeyiz. Sonuçta, İran'ın elindeki nükleer tehdidin ortadan kalkması gerekiyor."

  ABD İLE İSRAİL AYNI BAKMIYOR

  Netanyahu, zamanlama konusunda ABD ile farklı görüşlere sahip olduklarını da belirtti:

  "ABD, büyük ve İran'a uzak, biz ise daha küçüğüz veİran'a yakınız ve elbette kapasitelerimiz de farklı. Dolayısıyla İran'ın nükleer silah sahibi olmasının engellenmesi konusunda ABD'nin yaklaşımı ile İsrail'in yaklaşımı aynı değil. Bizim için takvim daha farklı."

  GEÇMİŞTEN ÖRNEK VERDİ ABD İLE İLİŞKİLERİİZ KOPMAZ

  Netanyahu, geçmişten örnekler vererek ABD'ye rağmen İran'a saldırmalarının, iki ülke arasında onarılmaz hasarlara neden olmayacağını da söyledi. İsrail Başbalanı, 1948'deki bağımsızlık kararının, 1967'de Mısır'a ve 1981'de de Irak'ın nükleer tesislerine saldırılarının ABD'ye rağmen alındığını hatırlattı.

  TEREDDÜT ETMEYİZ

  Röportajda "savaş istemediğini, İran üzerindeki baskının sonuç vermesini umduğunu" belirten Netanyahu yine de saldırı konusunda tereddüt etmeyeceklerinin sinyalini şu sözlerle verdi:

  "Sorun karar vermek değil, doğru karar vermek. Eğer doğru karar vermez ve İran'ın nükleer silah sahibi olmasını engelleyemezseniz bunu kime açıklayacaksınız? Tarihçilere mi? Sizden önce gelen kuşaklara mı? Yoksa sizden sonra olmayacak kuşaklara mı?"


  Görüş Bildir