Petrol
79.15
-0.25%
Euro
19.5919
0.41%
Dolar
18.6449
0.05%
Altın
1.066
0.47%
Borsa
4827
-3.46%
Bitcoin
318.630
-0.90%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C

  İzmir'de 35 çeşit boyoz üretiliyor

  İzmirli boyoz ustası Börek Federasyonu Başkanı Burhan Orhan, 35 çeşit olarak ürettiği boyozla ürüne farklılık katıyor.
  • İHA
  • 21.05.2021 - 17:27
  • Güncelleme : 21.05.2021 - 17:36
  İzmir'de 35 çeşit boyoz üretiliyor

  İzmir'in meşhur boyozunun özellikleri korunarak farklı tatlarla birleştirilip çeşitlendiriliyor.

  İzmirli boyoz ustası ve İzmir Boyoz ve Börek Sanatkarları Federasyonu Başkanı Burhan Orhan, 35 çeşit ürettiği boyozlarla dikkat çekiyor. Orhan’ın en favori çeşitleri ise mantı usulü servis edilen “mantı boyoz” ile küçük boyutlarda ve daha az yağlı olan “cips boyoz”.

  MANTI VE CİPS BOYOZ EN FAZLA RAĞBET GÖREN ÇEŞİTLER

  Yumurtalıdan tahinli-pudra şekerliye; kaymaklı-tarçınlıdan helvalıya; fıstıklıdan çemenliye kadar tam 35 çeşit boyoz üreten Orhan, en fazla rağbet gören çeşitlerin ise “mantı boyoz” ve “cips boyoz” olduğunu söyledi. Mantı boyozu, tıpkı mantı gibi yoğurt ve sos ile servis eden Orhan, cips boyozu ise daha küçük boyutlarda ve daha az yağlı yapıyor.

  İzmir de 35 çeşit boyoz üretiliyor #1

  "SADE BOYOZUN USULÜNÜ BOZMUYORUZ"

  Boyoz ustası Burhan Orhan, “İzmir’deki işletmemde, boyozun farklı çeşitlerini müşterilerimize sunuyoruz. 35 çeşit boyozun çalışmasını yapıp ürettik ancak pandemi nedeniyle işler düştüğü için şimdilik 20 çeşit boyoz yapıp satıyoruz. Her çeşidin ayrı müdavimi olan müşteri var. En çok ilgi gören çeşidimiz mantı boyozumuz. Bu ürün üzerine çok çalıştık. İçinde özel harcı ile kıyma bulunuyor. Normal boyuttan daha küçük olan boyoza mantıda olduğu gibi yoğurt ve sos döküyoruz. Ayrıca sade boyozun daha küçüğü ve daha az yağlısı olan cips boyozumuz da ilgi görüyor. Yumurta ve boyoz, birbirine çok yakışır. Biz de bu iki lezzeti birbirinden ayırmaya kıyamadık ve boyozun içine yumurtayı gömdük. Tahinli-pudra şekerli, zeytinli-kaşarlı, çemenli, marmelatlı, fıstıklı, kaymaklı-tarçınlı, helvalı gibi çeşitlerimiz var.

  İzmir'de 35 çeşit boyoz üretiliyor VİDEO

  İzmir de 35 çeşit boyoz üretiliyor #2

  ÇİKOLATALI BOYOZ

  Çikolatalı boyozumuz ise İzmir bombasına rakip olacak bir ürün. Sade boyozdan vazgeçmeyen müşterilerimiz de var ama biz sade boyozun usulünü bozmadan çeşit üretiyoruz.

  İzmir de 35 çeşit boyoz üretiliyor #3

  35 BOYOZ PROJESİ GELİŞTİRDİK

  Federasyon olarak Boyoz 35 projesi geliştirdik ve bu ürünleri tasarladık fakat boyoz çeşitlerini şimdilik sadece kendi işletmemde satıyorum. İlerleyen zamanlarda da İzmir dışına yayılacağız." dedi.


  Görüş Bildir