Euro
15.5244
-0.16%
Dolar
13.6835
-0.03%
Altın
783.88
-0.12%
Borsa
2.005
1.19%
Bitcoin
705.086
-0.36%
9ºC
İstanbul
Açık 9 C

  Merkez Bankası'nın faiz kararı

  Merkez Bankası politika faizini, 475 baz puanlık artışla yüzde 10,25'ten yüzde 15'e yükseltti.
  • AA & Ensonhaber
  • 19.11.2020 - 09:30
  • Güncelleme : 19.11.2020 - 14:18
  Merkez Bankası'nın faiz kararı

  Türkiye, ekonomide yeni bir döneme giriş yapıyor.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası başkanlığına Naci Ağbal'ı getirmesinin ardından ekonomi kadrolarında yeni bir yapılanma başladı.

  Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine getirilen Lütfi Elvan, piyasalara olumlu yönde mesajlar verdi.

  Ekonomide yeniden şahlanışın başlayacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, piyasaların beklentilerine karşılık vereceklerini ve yatırım için yeni reformların yapılacağını söyledi.

  Piyasalara verilen bu mesajlar karşılık buldu.

  Döviz kurları düşüşe geçti.

  KARAR AÇIKLANDI

  Ekonomi yönetiminde yapılan görev değişikliklerinin ardından piyasalarda faizlerin yükseltilmesi yönünde bir beklenti oluşurken, gözler Merkez Bankası'na çevrildi.

  Merkez Bankası ise saat 14.00'te faiz kararını açıkladı.

  FAİZ 15'E YÜKSELDİ

  Merkez Bankası piyasaların beklentisini karşılayacak bir adım attı.

  Bugünkü toplantıdan faizlerin artırılması yönünde karar çıktı.

  Yapılan açıklamada, "Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 10,25’ten yüzde 15’e yükseltilmesine ve tüm fonlamanın temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılmasına karar vermiştir." denildi.

  TCMB tarafından yapılan açıklama şöyle:

  “Küresel ekonomi üçüncü çeyrekte kısmi toparlanma göstermiştir. Ancak, son dönemde artış gösteren koronavirüs  vakaları nedeniyle önümüzdeki dönemde küresel ekonomiye ilişkin belirsizlikler yükselmiştir.

  İktisadi faaliyette toparlanma devam etmektedir. Artan vaka sayıları nedeniyle getirilen kısmi kısıtlamalar, başta hizmetler sektörü olmak üzere iktisadi faaliyetin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlikleri arttırmaktadır. Diğer yandan, salgın döneminde sağlanan güçlü kredi ivmesinin gecikmeli etkileriyle artan iç talep, ithalat kanalıyla cari işlemler dengesini olumsuz etkilemektedir.

  Türk lirasındaki değer kaybının gecikmeli etkileri, uluslararası gıda fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki bozulma enflasyon görünümünü olumsuz etkilemektedir. Kasım ayına ilişkin takip edilen veriler, enflasyonda yakın dönemdeki döviz kuru oynaklığı kaynaklı bir yükselişe işaret etmekle birlikte, para politikasındaki kararlı duruşla beraber bu artışın geçici olacağı değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda Kurul, enflasyon görünümüne dair risklerin bertaraf edilmesi, enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve dezenflasyon sürecinin en kısa sürede yeniden tesisi için, net ve güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir.

  Önümüzdeki dönemde parasal duruşun sıkılığı, enflasyonu etkileyen tüm unsurlar dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar kararlılıkla sürdürülecektir.

  Düşük enflasyon ortamının kalıcı olarak tesisinin, ülke risk primlerinin düşmesi, dolarizasyon eğiliminin tersine dönmesi, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla, makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendirilmiştir.

  Merkez Bankası, fiyat istikrarını sağlama ve sürdürme temel amacına enflasyon hedeflemesi rejiminin gerektirdiği şeffaflık, öngörülebilirlik ve hesap verebilirlik ilkelerini uygulayarak ulaşacaktır. Bu ilkeler ışığında, Merkez Bankası fonlaması temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılacak ve bu faiz oranı parasal duruş için tek gösterge niteliğinde olacaktır.

  Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

  Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.”

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir