Emlak

Çin'de emlak sektöründe yaşanan düşüş ekonomiyi etkiliyor

Emlak sektörü Çin'in ekonomisinde önemli bir yer tutuyor. İstihdam için de önemli olan emlak sektöründeki sıkıntılar Çin'in ekonomisine olumsuz yansıyor.

Konut fiyatları martta yüzde 1,2 arttı

Merkez Bankası verilerine göre, Konut Fiyat Endeksi, Mart 2024’te aylık yüzde 1,2 ve yıllık yüzde 52 arttı.

Nisanda 75 bin 569 konut satıldı

Türkiye'de 2024 yılının nisan ayında gerçekleşen konut satış hareketleri, yayınlanan istatistiklerle gözler önüne serildi.

Emlakçı yetki belgesindeki deneyim şartı esnetildi

Ticaret Bakanlığı tarafından emlak sektöründe yetki belgesi başvurularında yıl sonuna kadar mesleki deneyim şartı aranmayacağı bildirildi.

Boğaz'da yalı fiyatları 20 milyon dolardan 100 milyon dolara kadar çıkıyor

İstanbul Boğazı'nın iki yanındaki inciler olarak kabul edilen yalıların satış fiyatları dudak uçuklatıyor. Buna karşın yapılan araştırmalar orta segmentteki yalıların kolaylıkla satıldığını ve sadece çok büyük bütçeli yalıların elde kaldığını gösteriyor.

Edirne'de 'tiny house' ve kaçak yapılara izin yok

Edirne'de tarım arazilerini korumak için giderek artan hukuka aykırı "tiny house" uygulamaları ve kaçak yapılara izin verilmeyeceği açıklandı.

TÜİK mart ayı inşaat maliyet endekslerini paylaştı

İnşaat maliyetlerinin geldiği noktayı gözler önüne seren inşaat maliyet endeksleri, sektör tarafından ilgi ile takip ediliyor.

İnşaat sektörünün yüksek gelirli işçileri: Karotçular

Genellikle inşaat sektöründeki zorlu işlerde çalışanların yüksek maaş aldıklarını biliyoruz. Çoğunlukla bir kuruma bağlı olmadan serbest çalışan karotçular da kazançları açısından bu gruba giriyor. Karotçular ayda 250 bin liraya kadan kazanç sağlayabiliyor.

ABD'de mortgage faizleri gerileyince başvurular arttı

ABD'de uzun vadelerle ödenen kredilerle, kira öder gibi ev satın alma sisteminin faizleri yükselişini sonlandırdı ve düşmeye başladı. Bu gelişmenin mortgage sistemine talebi artırması bekleniyor.

Ev sahibi kiracı depozito savaşları

Artık mal sahiplerinin kiracılarından aldıkları depozitoyu değer kaybına uğramaması için bankada bir mevduat hesabına yatırması gerekiyor. Mal sahibi depozitoyu mevduata yatırıyor mu ve çıkarken faiziyle birlikte geri verecek mi soruları yanıt arıyor.

Konut ihtiyacı inşaat malzemesi üretimini artırdı

Türkiye İMSAD verilerine göre, inşaat malzemesi sanayi üretimi şubat ayında yüzde 24,7 artış gösterdi.

Havaların ısınmasıyla bahçe mobilyası satışları hareketlendi

Hava sıcaklıkları artınca balkon ve bahçe mobilya satışları da canlandı. Sektörün ileri gelenleri, bölgelere göre tercih edilen renkler ve tasarımların neler olduğunu aktardı.

Sivas'ta Hazine arazilerinin tamamının kullanıma sunulması isteniyor

Hazine arazileri, zaman zaman belirli yerlerde tarımın ve çiftçilerin hizmetine açılıyor. Sivaslı çiftçiler ise şehirdeki tüm Hazine arazilerinin tarımın hizmetine sunulması konusunda talepte bulundu.

Mayıs 2024 iş yeri kirası zam oranı belli oldu

İş yerindeki kira zam oranı enflasyon artışına odaklı olarak uygulanırken, konutlardaki kira zam oranı Temmuz 2024’e kadar yüzde 25 artışla yenilenmeye devam ediyor. Nisan ayı enflasyonunun açıklanması ile birlikte mayıs ayındaki zam oranı da yüzde 59,64 oldu.

Yabancılar gidince Antalya'da eşyalı kiralık konutlar boş kaldı

Antalya'da ev kiraları ve konut fiyatlarında yaşanan değişiklikleri bölgede faaliyet gösteren bir uzmana sorduk. Aldığımız cevaplara göre Antalya'nın konut sektöründe yepyeni bir sorunu var.

Yazlık kiralamak zorlaştı

"Turizm belgesi" olmayan evler turizm amaçlı kiralanamayacak. Bu gelişme doğrultusunda Antalya'da belgesi olan konutlarda kiralama fiyatı evlerde aylık 1.300 dolara ve villalarda ise günlük 15 bin liraya kadar çıktı.

Ofis boyarken dikkat edilmesi gerekenler

Zamanımızın büyük bir kısmı iç mekanlarda evimizde ya da ofisimizde geçiyor. Boya ise mekana hem görsel anlamda iyi bir enerji veriyor hem de koruyuculuk görevi üstleniyor. Boya yaparken dikkat edilecekleri sıraladık.

Konut fiyatlarındaki yıllık artış enflasyonun altında kaldı

TCMB verilerine göre, Konut Fiyat Endeksi, 2024 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 2,2, yıllık ise yüzde 58,3 oranında artış gösterdi.

Yazlıklarını belgesiz kiraya verenlere 600 bin lira ceza

Havalar ısınmaya başladı, tatile girecekler kiralık yazlık arayışına girdi. Ancak yeni çıkan kanuna göre artık belgesi olmayan konutların kiralanması halinde çeşitli cezalar kesiliyor.

Havalar ısındı, duvar boyalarında yeni renkler revaçta

Boya Sanayicileri Derneği, havaların ısınmasıyla evlerde yenileme gibi işlemler için duvar boyalarına talebin arttığını, bu yılın trend renkleri arasında ise doğal ve pastel tonların öne çıktığını belirtti.

Konut siteleri artık bahçelerinde elektrikli araç şarj üniteleri için yer açıyor

Gelişen teknoloji ve ihtiyaçlar doğrultusunda yaşam alanlarında tasarımlar da değişiyor. Konut sitelerindeki elektrikli araç şarj üniteleri "fiyat avantajı ve konfor" sağladığı için yayılıyor.

Kira gelir beyannamesini vermeyenler için 5 soruda pişmanlık uygulaması

Kira gelirlerini beyan süresi bitti ve bildirim yapmayanlarsa çeşitli kurumlardaki kayıtlar aracılığı ile tespit edildi. Dün bir açıklama yapılarak kira gelirini pişmanlıkla bildirenlerin ceza almayacağı hatırlatıldı. Beyanname vermeyenler için bu son şansın nasıl kullanılacağı ise 5 maddede anlatıldı.

Ücretli çalışan sayısı şubatta en fazla inşaat sektöründe arttı

Ücretli çalışan sayısı şubatta, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,1 artış gösterdi. İnşaat sektöründe ücretli çalışan sayısının artışı yüzde 14,1 oldu.

Yabancılara konut satışı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 47,9 azaldı

TÜİK verilerine göre mart ayında Türkiye genelinde 105 bin 394 konut satılırken, yabancılara ise 1.778 konut satışı gerçekleşti. Yabancılara yapılan konut satışının ise son üç yılın en düşük seviyesine düştüğü görüldü.
Başa dön