Petrol
97.08
0.80%
Euro
18.4138
0.74%
Dolar
17.8635
-0.20%
Altın
1.029
-0.38%
Borsa
283
0.00%
Bitcoin
426.784
2.00%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  Cemaat'in Türkiye'yi eleştiren mektubu ortaya çıktı

  Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun da bahsettiği Türkiye'yi yabancı ülkelere karşı ağır ithamlarla eleştiren mektup ortaya çıktı.
  • 10.04.2014 - 08:20
  Cemaat'in Türkiye'yi eleştiren mektubu ortaya çıktı

  Cemaat in Türkiye yi eleştiren mektubu ortaya çıktı #1

  Yeni Şafak Gazetesi'nin haberine göre, Fethullah Gülen'in onursal başkanı olduğu paralel yapıya ait "Barış Adaları Enstitüsü" tarafından ABD'deki yabancı ülke temsilciliklerine ve düşünce kuruluşlarına gönderilen mektupta Türkiye'de demokrasinin tehlikede olduğu iddia ediliyor.

  ABD'deki paralel yapının dinler arası diyalog faaliyetlerini yürüten Barış Adaları Enstitüsü Küresel İlişkiler Direktörü Mehmet Kılıç'ın imzasını taşıyan ihanet belgesinde, Fethullah Gülen'den, 'onursal başkanımız' diye söz ediliyor.

  İşte o mektuptan bazı bölümler..

  17 Aralık'ta İstanbul Baş Savcısının talimatı ile Türk polisi iç işleri, ekonomi ve şehircilik bakanlarının oğulları, İranlı-Azeri iş adamı Rıza Sarraf ve Halkbank genel müdürü Süleyman Aslan tutuklandı.

  Polis baskınları sırasında Süleyman Aslan'ın evinde ayakkabı kutusu içinde 4,5 milyon dolar ve kitaplıkta 10 milyon TL (yaklaşık 5 milyon dolar) bulundu. Benzer şekilde iç işleri bakanının oğlunun evinde önemli miktarda nakit para ve yedi adet elektronik çelik kasa bulundu.

  Ayrıca polis soruşturma sırasında içişleri, ekonomi ve AB bakanlarının Azeri işadamı Rıza Sarraf'tan milyonlarca dolar rüşvet aldığına dair fotoğraf, video görüntüsü, telefon görüşmeleri ve ödeme makbuzları buldu.

  İktidar soruşturma içinde yer alan yüzlerce emniyet müdürü ve polis memurunu görevden aldı ve soruşturma dosyaları herhangi bir doğrulanmış gerekçe gösterilmeden soruşturmayı yürüten savcılardan alındı. Her ne kadar Üst Mahkeme reddettiyse de, hükümet polis memurlarının herhangi bir soruşturma halinde, siyasi liderlerin kendisi dahil olsa bile, siyasi yönetimi haberdar etmelerini zorunlu kıldı Medya'nın polise erişimi ciddi oranda kısıtlandı. İktidarın tüm bu hareketleri kamuoyunda tepki aldı.

  "90 YILLIK DEMOKRASİ KRİZDE"

  Sizlerin de muhtemelen fark ettiği gibi Türkiye'deki geniş çaplı yolsuzluk soruşturması dünya genelinde New York Times, Wall Street, Washington Post ve başka birçok ABD yayını tarafından birinci sayfa haberi oldu. Şu ana kadar skandallar üç bakanın ve AK Partili beş milletvekilinin istifası, iktidarın soruşturmalara müdahalesi ve yargıyı, savcıyı, polisi ve basını bastırması ile sonuçlandı.

  Türkiye her zaman Ortadoğu için bir anayasal demokrasi modeli olarak görüldü. Ancak bu 90 yıllık demokrasi şu an büyük bir kriz ile yüz yüze. Üç bakanın oğlunun ve bizzat Başbakanın kendisinin karışmış olduğu bu dört ayrı yolsuzluk soruşturması hükümet kanadından toplu tepki ile karşılandı; insan hakları, basın özgürlüğü, ifade özgürlüğü açıkça Türk demokrasisinin altını kazılarak açıkça hukuk devleti çöküşe yaklaştırdı.

  Dikkatleri skandallardan uzaklaştırmak için AK Parti üyeleri ve yönetimi Barış Adaları Enstitüsü Onursal Başkanı Fethullah Gülen'i itibarsızlaştırmaya çalıştı. Bu nedenle sizin de kaygılarınızı giderebilmek ve aklınıza gelmiş olabilecek sorulara cevap sağlayabilmek amacıyla size tüm bu gelişmelere yönelik kısa bir özet gönderiyoruz.

  Vaktinizin değerli ve sınırlı olmasına binaen Türkiye'de bu son gelişmeleri özetleyen, kaygılarınızı karşılayacak belki de bazı sorularınıza cevap oluşturacak bu bilgi notunun ofisiniz için oldukça faydalı olacağına eminiz.

  Teveccühünüz için teşekkür eder uygun olduğunuz bir zaman için cevabınızı bekleriz.

  Cemaat in Türkiye yi eleştiren mektubu ortaya çıktı #2

  Cemaat in Türkiye yi eleştiren mektubu ortaya çıktı #3

  Cemaat in Türkiye yi eleştiren mektubu ortaya çıktı #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir