Petrol
111.39
-0.11%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
486.839
2.97%
12ºC
İstanbul
Açık 12 C
  İmralı Heyeti Öcalan'la tehdit etti

  İmralı Heyeti Öcalan'la tehdit etti

  Darbe gündeminde sahneye çıkan HDP'liler Sırrı Süreyya Önder başkanlığında "halkız sabrı kalmadı" diyerek tehdit etti.
  • 31.07.2016 - 15:09

  İmralı Heyeti Öcalan la tehdit etti #1

  İmralı Heyeti’nde yer alan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Hatip Dicle, TBMM Başkanvekili Pervin Buldan, HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile Ceylan Bağrıyanık Diyarbakır’da DTK Salonu’nda toplantı düzenledi.

  İmralı Heyeti adına konuşan Sırrı Süreyya Önder, FETÖ yapılanmasına ilk işaret eden kişinin Abdullah Öcalan olduğunu öne sürdü. Öcalan’ın ‘Çözüm süreci’ boyunca çağrılar yapıp uyarılarda bulunduğunu ifade eden Önder, şöyle dedi:

  İmralı Heyeti Öcalan la tehdit etti #2

  "ÖCALAN'IN BU YAPIYA DÖNÜK UYARILARI OLDU"

  “Süreç boyunca biz de gözlemledik. Bu yapı; süreci sabote etmeye, ne zaman kalıcı bir adım atılsa, o kalıcı adım atılmaya niyet edilen alanlar üzerinden süratle provokasyonlar geliştirmeye dönük dinamik bir çaba içerisinde olmuştur. Buna dönük de Sayın Öcalan’ın tarihsel uyarıları oldu.

  Bu tarz yapılanmalar, ne boyutta olursa olsun daima siyasi sorumluluk sahibinin, yönetim erkini elinde bulunduranların kaçamayacakları bir sorumluluk vardır. Bugün Roboski’den tutun, son çatışma süreçlerindeki katliamlara varana değin, şöyle bir eğilim ortaya çıkıyor: ‘Aslında bütün bunlar cemaatin işiydi’. Bir tek şartla bu değerlendirme geçerli olabilirdi: Sayın Öcalan ve heyetimiz bu hususlarda gereken uyarıları ısrarla defaatle yapmamış olsaydı. Çünkü haberimiz yoktu, görmedik, duymadık mazeretleri geçerli değil ne yazık ki.”

  "ÖCALAN'A ÖZGÜRLÜK DARBELERE BARİKATTIR"

  Yaklaşık 3 yıl önce “açlık grevi yaparak on binlerce yurttaşla birlikte halkla birlikte, tecride son vermek için direniş sergilediğini” ifade eden Sırrı Süreyya Önder, o direnişin sonunda “tecritin kaldırıldığını, diyalog sürecine geçildiğini müzakere aşamasına geçileceği sırada hükümet ve devletin büyük bir aymazlık ve büyük bir basiretsizlikle tekrar devletin eski türkülerini çalmaya dönük bir yaklaşım benimsendiğini” iddia etti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir