Euro
9.4762
0.31%
Dolar
7.813
0.53%
Altın
461.42
0.24%
Borsa
1.331
0%
Bitcoin
150.400
-0.71%
10ºC
İstanbul
Güneşli 10 C
  Erdoğan TAİK gala yemeğinde konuştu

  Erdoğan TAİK gala yemeğinde konuştu

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York'ta Türkiye ekonomisi hakkında değerlendirmelerde bulundu.
  • AA
  • 26.09.2019 - 03:14

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York'ta Türkiye-ABD İş Konseyi tarafından düzenlenen Türkiye Yatırım Konferansı’nın gala yemeğinde konuştu.

  Konuşmasında ABD ile sürdürülen ikili ilişkiler ve Türkiye'nin ekonomik durumunu değerlendiren Erdoğan, Türkiye'nin yatırım konusunda bir cazibe yeri olduğunu hem de Türk ekonomisine saldırılarda bulunulduğuna değindi.

  Erdoğan TAİK gala yemeğinde konuştu #1

  Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle;

  ABD İLE GÜÇLÜ İLİŞKİLERİMİZ VAR

  "Sizler Türkiye ve ABD arasındaki mevcut bağları geliştirmek için büyük emek verdiniz. İki ülke de sizin bu çabalarınızdan faydalanmıştır.
  Türkiye ve ABD arasında ortak çıkarlara dayalı, güçlü, kapsamlı ve stratejik müttefiklik ilişkisi vardır. İlişkilerimizde zaman zaman görüş ayrılıkları yaşasak da ortaklığımız bugüne kadar pek çok zorluğun üstesinden gelmiştir.

  Erdoğan TAİK gala yemeğinde konuştu #2

  TRUMP'LA SIKINTILI DÖNEMLERİ AŞTIK

  Son dönemde de Türk-ABD ilişkilerinin ciddi şekilde test edildiği bir süreci hep birlikte yaşadık. Ancak, değerli dostum Başkan Trump'la aramızda tesis ettiğimiz yakın diyalog ve iletişim sayesinde sıkıntılı süreci aşıyoruz. Tabii bu birilerini de rahatsız ediyor veya kıskandırıyor.
  İki lider olarak ülkelerimiz arasında pozitif gündeme odaklanmak istiyoruz. Sayın Başkan Trump ile yaptığımız görüşmede, ticaret hacminde 100 milyar dolarlık hedef belirledik.

  ABD'NİN ÜLKEMİZE YATIRIMLARINI YETERLİ BULMUYORUZ


  Türk firmalarının ABD'deki yatırımları 5 milyar dolara yaklaşmış bulunuyor. ABD'nin ülkemizle olan ticaretinin 21 milyar dolarda kalmasını yeterli bulmuyoruz. ABD'nin almayı planladığı önlemlerden Türkiye'yi muaf tutmasını bekliyoruz, Türkiye stratejik ortaktır.

  TÜRKİYE EKONOMİSİNE ÇOMAK SOKUYORLAR


  Türkiye ekonomisiyle ilgili kasıtlı kampanya yürütülüyor. Türkiye krizlere rağmen istikrar adası olmaya devam ediyor. Küresel ekonomik durgunluğa rağmen Türkiye çekim merkezi olmayı sürdürüyor.
  Dünya Bankası iş yapma kolaylığı endeksinde Türkiye, 30 basamak birden yükseldi. Turizm sektöründe yakaladığımız başarıyla, ekonomide cari fazla veren duruma yükseldik.

  Erdoğan: Türkiye yatırımda cazibe merkezi VİDEO

  FETÖ, ABD'DE RAHAT RAHAT YAŞIYOR


  Darbe girişimi, Türk demokrasisini hedef alan en büyük terör eylemidir. Ortaya koyduğumuz delillere rağmen FETÖ elebaşının ABD'de yaşamaya devam etmesi, şehit yakınlarını yaralıyor. FETÖ örgütü ABD'de işlettiği 180 okuldan elde ettiği geliri yasa dışı faaliyetlerde kullanıyor.


  Ülkemizin daha fazla yatırım çekmesi için gerekli yasal düzenlemeleri yapmayı sürdüreceğiz.
  Karşımızdaki fotoğraf ülkemizde çok önemli yatırım ortamının olduğunu gösteriyor."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir