Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
359.508
-0.57%
24ºC
İstanbul
Çok bulutlu 24 C

  Ortaylı: İstanbul'u tahrip eden ilk başbakan Menderes'tir

  İstanbul'da bir yağmacılığın bir yıkıntıcılığın olduğunu söyleyen Prof. Ortaylı'ya göre, İstanbul'daki ilk büyük tahribat Menderes'in başbakanlığı döneminde ortaya çıktı.
  • 22.10.2014 - 09:47
  Ortaylı: İstanbul'u tahrip eden ilk başbakan Menderes'tir

  Ortaylı: İstanbul u tahrip eden ilk başbakan Menderes tir #1

  Ünlü tarihçi Prof. İlber Ortaylı, günümüzde İstanbul'un tahrip edildiğini ve ormanın yok edildiğini belirtti. İstanbul'un bu durumunu çok hazin gördüğünü aktaran Ortaylı, "50 yıl sonraki insanlar kesin lanetleyecek bu dönemi." diye konuştu. Hürriyet gazetesinden Ahmet Hakan'a konuşan ve İstanbul'un her zaman rutubetli olduğunu ifade eden Ortaylı, "Ama ormanı yok edince rutubet arttı. Isı değişti, betonlaştık. Dünyadaki iklim değişikliğinin ötesinde bir duruma yol açtı bu." ifadelerini kullandı.

  "TARİHE SAYGI İÇİN GEREKLİ BİLGİ VE DONANIM YOK"

  Tarihe saygının olmadığını kaydeden Ortaylı şunları söyledi: "Tarihe saygı için gerekli olan bilgi ve donanım yok. İtalyanların sefaret binası diye yapılmış bir bina var Maçka'da. Bu binayı otel yapıyorlar. Bu ne zevksizlik… Ne haddini bilmezlik… Kimse bir şey demiyor. Bir yağmacılık var İstanbul'da… Bir yıkıntıcılık. Kadıköy'de oturan Suriçi'ni bilmiyor. Beyoğlu'nu bilen yok. Beyoğlu İstiklal Caddesi'nden ibaret değil. Neler var neler orada. Kimse bilmiyor. Ağaçları bilen yok. Çayırları bilen yok. Beykoz Çayırı ne olacak? Kimse bilmiyor."

  "İSTANBUL'U TAHRİP EDEN İLK BAŞBAKAN MENDERES'TİR"

  İlber Ortaylı'ya göre İstanbul'daki ilk büyük tahribat Adnan Menderes'in başbakanlığı döneminde ortaya çıktı. İşte bu konuda İlber Ortaylı'nın anlattıkları: "İstanbul'da tahribat Menderes'le başladı. Halk Partisi ile de başlayabilirdi ama onların elinde para yoktu. Olsa onlar da Menderes'in yaptığını yapacaklardı. Menderes'te para vardı. İmkan da vardı. Girişti İstanbul'a... Yıktı geçti. Ne yıktı? Sinan mescitlerini yıktı. Yıktıklarının hesabı yok. Neymiş? İstanbul'u kendince yeniden kuracakmış. Vay vay vay... İki bin yıllık payitahtı kendine göre düzenleyecek. İşte bakın: Aslında memleketi seven, enerjik ve dürüst bir başbakan bile bu kadar bilgisizce işler yapabiliyor ve bizi can gözümüzden vurabiliyor."


  Görüş Bildir