Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
562.482
-1.00%
15ºC
İstanbul
Hafif yağmur 15 C

  Palandöken'de korsan kayak hocalığı yapanlar cezalandırılacak

  Belgesiz ve ehliyetsiz şekilde kayak pistlerinde öğreticilik yapanların cezalandırılacağı belirtildi.
  • DHA
  • 05.10.2021 - 18:01
  • Güncelleme : 05.10.2021 - 18:09
  Palandöken'de korsan kayak hocalığı yapanlar cezalandırılacak

  Her yıl binlerce turisti kış turizminde ağırlayan Erzurum'daki Palandöken kayak alanı, bu yıl denetimleriyle gündemde.

  Erzurum Kültür ve Turizm İl Müdürü Cemal Almaz, Palandöken'de bu yıl belgesiz ve ehliyetsiz kişilerin pistte kayak öğreticiliğini yapamayacaklarını söyledi.

  KİMLERİN KAYAK HOCASI OLABİLECEĞİ MEVZUATLA BELİRLENİYOR

  Palandöken'de kış turizm merkezleri için kangren olan bu duruma son verildiğini belirten Almaz, "Zaman zaman illegal yetkisiz ve yeteneksiz kişilerin, özellikle sosyal medyada örgütlenerek Palandöken'de kayak veya snowboard dersi verdikleri biliniyordu. Erzurum Valiliği, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Gençlik Spor İl Müdürlüğü, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ve dağ otelleri yönetimleri ile beraber istişareler yapılmış olup konu gündeme getirilmiş, Kayak Federasyonu ve Gençlik Spor Bakanlığı mevzuatları çerçevesinde kimlerin kayak hocası olabileceği görüşülmüştür. Bu hususta tüm yetenekli hocaların üye olduğu bir de dernek kurulmuştur." diye konuştu.

  Palandöken de korsan kayak hocalığı yapanlar cezalandırılacak #1

  "OLUMSUZLUKLAR ÖNLENECEK"

  Bu sezon mevzuatlarla belirlenmiş statüler dışında korsan kayak eğitimine müsaade edilmeyeceğini vurgulayan Almaz, "Böylece gelen misafirlerin, daha kaliteli, kontrollü, disiplinli hizmet almaları sağlanmış olacaktır. Mevzuatlara aykırı davrananlar, Kabahatler Kanunu gereği cezalandırılacaktır. Böylece Palandöken, dünya kış turizm merkezi olma yolunda bir adım daha atmış oldu. Bu uygulama ile zaman zaman gerçekleşen olumsuzluklar ve gerçekleşmesi muhtemel olaylar önlenmiş olacaktır. Misafirlerimiz profesyonel hocalarımız nezaretinde eğitim alacak ve memnuniyetleri bir kat daha artacaktır." ifadelerini kullandı.

  Palandöken de korsan kayak hocalığı yapanlar cezalandırılacak #2

  "DERSLER ÜCRETLİ VERİLECEK"

  Palandöken'de şu an 49 öğreticinin olduğunu belirten Erzurum Kayak ve Snowboard Öğreticileri ve Antrenörleri Derneği Başkanı Sinan Gürsoy ise, "Bu kararla emek hırsızlığı ortadan kalkacak. Buraya gelenler, kendilerini bize emanet ediyor. Bazen sakıncalı ve istenmeyen durumlarla karşılaşıyorduk. 'Kayak hocası yaptı' denilerek hepimiz zan altında kalıyorduk. Şimdi bu işi gerçek öğreticiler yapacak. Türkiye Kayak Federasyonu'nca vizeleri yapılmış kayak öğretici belgesi olan kişiler, Palandöken ve otellere ait pistlerde ücretli ders verecek." dedi.

  Palandöken de korsan kayak hocalığı yapanlar cezalandırılacak #3

  Palandöken de korsan kayak hocalığı yapanlar cezalandırılacak #4

  Palandöken de korsan kayak hocalığı yapanlar cezalandırılacak #5

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir