Boko Haram'ın bir yılda öldürdüğü sivil sayısı açıklandı

Boko Haram'ın bir yılda öldürdüğü sivil sayısı açıklandı

BM Güvenlik Konseyi, Nijerya ve bölgede Boko Haram terör örgütü ile mücadele konusunu ele aldı. Toplantıda Konsey üyelerine brifing veren BM Acil Durumlar Koordinatör Yardımcısı Kyung-wha Kang, Boko Haram'ın eylemlerinin bölgedeki insani sonuçlarını değerlendirdi.

Kang, Mayıs 2013'te acil durum ilan edilmesinden bu yana Nijerya'nın kuzeyi ve Çad Gölü Havzası'nda 1 buçuk milyon kişinin yerlerinden edildiğini söyledi.

2014 yılında da Boko Haram'ın eylemlerini artırmasının ardından sivil halkın çatışmalar arasında kaldığını ifade den Kang, "Çatışmalar çok sayıda kişinin ölmesi ve yaralanmasına yol açtı, evlerin ve alt yapı sistemlerinin tahrip olmasına neden oldu. 2014 başından bu yana 7 bin 300'den fazla sivil, Boko Haram tarafından öldürüldü" dedi.

Saldırılardan okullar ve sağlık kuruluşlarının da büyük zarar gördüğünü anlatan Kang, yaşanan insan hakları ihlalleri, cinsel saldırılar ve çocuk kaçakçılığının sık sık rapor edildiğini vurguladı.

Kang, insani yardım ihtiyacını da dile getirerek, temmuz ayına kadar insani yardım ulaştırılamaması durumunda Kuzey Nijerya'da 3 milyon kişinin temel gıdadan mahrum kalacağını anlattı.

"BMGK TASARISI KONUŞULUYOR"

Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan BMGK dönem başkanı Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi François Delattre, bölgede Boko Haram ile mücadele eden devletlere destek verme amacıyla hazırlanan karar tasarısının görüşülmekte olduğunu söyledi.

Teknik konuların istişarelerinin sürdüğünü dile getiren Delattre, tasarının kısa zaman içinde BM Güvenlik Konseyi'ne oylama için sunulmasını beklediklerini kaydetti.

WGOZA'DA REHİN TUTULAN SİVİLLER KURTARILDI

Nijerya'da ordunun düzenlediği operasyonla kurtarılan Gwoza kentinde, bölgeden kaçan Boko Haram militanlarının hapsettiği kadın, çocuk ve yaşlıların özgürlüklerine kavuştuğu bildirildi.

Nijerya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Chris Olukolade, yaptığı açıklamada, Boko Haram militanlarından temizlenen Gwoza'da arama yapan askerlerin, kentten kaçan militanlarca hapsedilen çok sayıda kadın, çocuk ve yaşlıyı kurtardığını belirtti.

Chris Olukolade, kurtarılan rehinelerden bazılarının çok zayıf düştüğünü ve tıbbi yardım aldığını, bazılarının da bölgede yürütülen operasyonlar için istihbarat sağladığını aktardı.

Olukolade, Nijerya askerlerinin Gwoza'da bir bomba yapım imalathanesi bulduğu bilgisini de verdi.

Nijerya'nın kuzeydoğusunda Boko Haram terör örgütünün "son kalesi" olduğu belirtilen Gwoza kentinin, cuma günü ordunun düzenlediği operasyonla kurtarıldığı açıklanmıştı.