Petrol
91.94
-0.43%
Euro
18.2579
0.07%
Dolar
17.9621
0.27%
Altın
1.02
-0.10%
Borsa
2936
0.79%
Bitcoin
428.815
-0.97%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  Fransa'da Romanlar'a cadı avı iddiası

  Romanların kovulmasını öngören iç yazışmanın basına sızması, sivil toplum örgütlerini ayağa kaldırdı.
  • 15.04.2014 - 22:58
  Fransa'da Romanlar'a cadı avı iddiası

  Fransa da Romanlar a cadı avı iddiası #1

  Fransa'nın başkenti Paris'te bir karakolda, mahalledeki Romanların tespit edilip, kovulmasını öngören iç yazışmanın basına sızması, sivil toplum örgütlerini ayağa kaldırdı.

  Le Parisien gazetesinde yayınlanan iddianın, sivil toplum örgütlerinin sert tepkisini çekmesi üzerine İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, bir açıklama yapmak zorunda kaldı ve söz konusu iç yazışmanın kaldırıldığını bildirdi.

  Cazeneuve, yaptığı yazılı açıklamada, "Karakoldaki söz konusu iç yazışma iptal edildi, polisin bir grubu hedef alarak takibi söz konusu değil" ifadesini kullandı.

  "SOKAKTA UYUYAN VE DİLENEN ROMANLAR'A KARŞI ÖNLEM NORMAL"

  Bununla birlikte Paris'in lüks mahalleleri arasında yer alan 6. bölgenin muhalefetteki Halk Hareketi Birliği (UMP) üyesi Belediye Başkanı Jean-Pierre Lecoq, karakoldaki iç yazışmayı savundu ve ''polisin sokakta uyuyan ve dilenen Romanlara karşı önlem almasının normal olduğu'' görüşünü dile getirdi.

  Fransa Irkçılıkla Mücadele Derneği ise yaptığı açıklamayla "ayrımcı" bulduğu uygulamayı kınayarak bu tür politikaların cumhuriyet değerlerine aykırı olduğunu bildirdi.

  Fransa'da çoğu Romanya ve Bulgaristan'dan geldiği tahmin 20 bine yakın Roman yaşıyor. Fransa'nın Romanlara yönelik sert politikaları, Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi'nin sert tepkisine yol açıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir