Petrol
98.42
1.05%
Euro
18.5656
0.82%
Dolar
17.9629
0.53%
Altın
1.036
0.63%
Borsa
2861
1.11%
Bitcoin
442.433
5.69%
26ºC
İstanbul
Bulutlu 26 C

  İsrail askerleri Batı Şeria'da okul bastı

  İsrail askerlerinin, Batı Şeria'da bir okula zorla girerek, göz yaşartıcı gaz ve ses bombası kullanarak öğrencilere taciz ettiği bildirildi.
  • 04.02.2015 - 17:39
  İsrail askerleri Batı Şeria'da okul bastı

  israil

  İsrail askerlerinin, Batı Şeria'da bir okula zorla girerek, göz yaşartıcı gaz ve ses bombası kullandığı bildirildi.

  ASKERLER GÖZ YAŞARTICI GAZ KULLANDI

  Nablus'un güneyinde Es-Saneviyetu'l Leben Lisesi Müdürü Adnan Hüseyin, yaptığı açıklamada, 10'u aşkın İsrail askerinin, "araçlarına taş atıldığı" iddiasıyla, öğrencilerin derste olduğu sırada okula zorla girdiğini ifade ederek, "Askerler göz yaşartıcı gaz ve ses bombası kullandı. Bu durum öğrenciler arasında paniğe neden oldu" dedi.

  "EĞİTİMİ AKSATMAK İÇİN İZLENEN YOL"

  İsrail güçlerinin, "bir daha taş atılması durumunda" öğrencileri tutuklamakla tehdit ettiğini aktaran Hüseyin, "taş atıldığı" iddiasını yalanlayarak, "Bu, eğitim öğretimi aksatmak ve okulların kapatılmasını sağlamak için devamlı izlenen bir yol" diye konuştu.

  YAHUDİ YERLEŞİMCİLER AKSA'YA ZORLA GİRDİ

  Öte yandan Kudüs'te çok sayıda Yahudi yerleşimcinin de İsrail istihbaratı eşliğinde Mescid-i Aksa'nın avlusuna zorla girdiği belirtildi. Mescid-i Aksa muhafızlarından alınan bilgiye göre, yerleşimcilerin Mescid'e girerek, El-Kıble Camisi ve diğer kutsal mekanları gezmesi gerginliğe neden oldu.

  AKSA'DA KAZI ÇALIŞMALARI

  Aksa'nın avlusundaki ilim halkalarına katılan Filistinlilerin gruba tekbirlerle tepki gösterdiği ifade edildi. Yahudiler, içerisinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Mescid-i Aksa Külliyesi altında, Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu iddiasıyla bu alanda kazı çalışmaları yapıyor.

  ÖĞRENCİLERE TACİZ

  Yahudi Yerleşimciler ve İsrailli yetkililer zaman zaman Aksa Külliyesi içerisine de girerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa'da sık sık gerginlik yaşanıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir