Petrol
99.19
-0.41%
Euro
18.5302
-0.01%
Dolar
17.9526
0.08%
Altın
1.031
-0.12%
Borsa
2868
0.00%
Bitcoin
432.246
-1.19%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 20 C

  Batman Ovası'nda çiftçi kuraklığa karşı tarlasını tankerle suluyor

  Buğday, arpa ve mercimekten oluşan yaklaşık 20 bin dönüm alanda ciddi bir hasar oluşan Batman Ovası'nda son 20 yılın en kurak mevsimi yaşanıyor.
  • DHA
  • 25.04.2021 - 10:11
  • Güncelleme : 25.04.2021 - 10:34
  Batman Ovası'nda çiftçi kuraklığa karşı tarlasını tankerle suluyor

  Verimli Batman Ovası'ndaki tarım arazileri kuraklık tehlikesi ile baş başa. Tarlaları kurumaya yüz tutan çiftçiler ise sulamayı tankerlerle yaparak soruna çözüm arıyor.

  Son 20 yılın en kurak mevsimini yaşadıklarını belirten Batman Biçerdöverler Derneği Başkanı Ahmet Eren, "Buğday, arpa ve mercimekten oluşan yaklaşık 20 bin dönüm alanda ciddi bir hasar söz konusu. Kıraç bölgelerdeki ekili alanların büyük bölümü kurudu. Çiftçinin gözü DSİ'nin sulama kanalına su vermesidir." dedi.

  Son yılların en kurak mevsiminin geçtiği Batman’da tarımsal arazilerin kurumaya yüz tutması çiftçiyi zor durumda bıraktı. Batman Ovası'ndaki bazı çiftçiler kiraladıkları tankerlerle mercimek, arpa ve buğday ekili alanlara su taşıyor.

  “SON 20 YILIN EN KURAK DÖNEMİNİ YAŞIYORUZ”

  Demirbilek köyü yakınlarında 80 dönümlük mercimek tarlasının kurumaya yüz tutması üzerine harekete geçtiği belirten Asım Yılmaz, "Son 20 yılın en kurak dönemini yaşıyoruz. Nisan ayında beklenilen yağışlar gerçekleşmedi. Tarlalar kurmaya yüz tuttu. Kiraladığımız tankerlerle can suyunu tarlaya taşıyoruz. ‘Ekili alanı ne kadar kurtarırız’ diye tankerle üzerine kurduğumuz dinamolarla taralı dört bir tarafını sulamaya çalışıyoruz. Çiftçileri zor günler bekliyor." dedi.

  Batman Ovası'nda çiftçi kuraklığa karşı tarlasını tankerle suluyor ViDEO

  Batman Ovası nda çiftçi kuraklığa karşı tarlasını tankerle suluyor #1

  GÜNDE 15 TANKER SU ÇEKİYOR

  Tanker sahibi Şahabettin Atmaca, Devlet Su İşleri (DSİ) sulama kanalından getirdikleri suyu ekili alanlara dinamolarla ulaştırdıklarını ifade ederek, "Günde ortalama 15 tanker su çekiyorum. Çiftçilerden de son günlerde su talebiyle karşılaşıyoruz. Dinamoyu tankerin üzerine kuruyoruz. Hortumla tarlayı sulamaya çalışıyoruz. Bu yıl kuraklık öyle ciddi boyutlarda ki çiftçi çaresizlik içinde.

  Batman Ovası nda çiftçi kuraklığa karşı tarlasını tankerle suluyor #2

  TARIM SİGORTASI OLMAYAN TARLALAR VAR

  Bazı tarlaların tarım sigortası da yok. Birçok çiftçi tarım sigortası yapmaması nedeniyle büyük bir hasarla karşı karşıya." diye konuştu.

  20 BİN DÖNÜMLÜK ALAN KURUDU

  Batman Biçerdöverler Derneği Başkanı Ahmet Eren, Binatl da Çevrimova ve Recepler köyleri çevresindeki ekili alanların büyük bölümünün susuzluktan kurumaya yüz tuttuğunu, DSİ Şube Müdürlüğü'nden kanallara su verilmesi için de talepte bulunduklarını söyledi.

  Batman Ovası nda çiftçi kuraklığa karşı tarlasını tankerle suluyor #3

  DSİ'NİN SULAMA KANALINA SU VERMESİ BEKLENİYOR

  Eren, "Buğday, arpa ve mercimekten oluşan yaklaşık 20 bin dönüm alanda ciddi bir hasar söz konusu. Kıraç bölgelerdeki ekili alanların büyük bölümü kurudu. DSİ'nin bir hafta içinde sulama kanalına su vermesini bekliyoruz. Aksi takdirde Batman Ovası'nın büyük bölümünde verim elde edilmeyecek gibi. Ekili alanlarda çiftçi saman bile toplayamayacak hale gelecek. Çiftçinin gözü DSİ'nin sulama kanalına su vermesidir." dedi.

  Batman Ovası nda çiftçi kuraklığa karşı tarlasını tankerle suluyor #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir