Euro
10.1601
-0.01%
Dolar
8.6509
-0.16%
Altın
490.56
-0.21%
Borsa
1.392
0%
Bitcoin
370.226
-7.74%
21ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 21 C
  Boşanan çiftler küçük konutlara yöneliyor

  Boşanan çiftler küçük konutlara yöneliyor

  Ailelerdeki boşanma oranlarının artışı, küçülen aile yapıları, özellikle markalı projelerde konut tipolojisini değiştirdi.
  • 10.09.2015 - 10:43

  konut

  Markalı konut projeleri tipolojisindeki köklü değişimi Uptown İncek projesinin satış yönetimini üstlenen Cef Danışmanlık Kurucu Ortağı Evren Acar anlattı.

  BOŞANMA ORANLARI KÜÇÜK KONUTA YÖNELTTİ

  Gayrimenkul bir yatırım aracı olmasının yanı sıra aynı zamanda insanların yaşam biçimlerini yansıtan en önemli göstergelerdendir. Son yıllarda evlilik oranın artması kadar boşanma oranları da artış gösterdi. 2014 yılında yaklaşık 600 bin evlilik gerçekleşirken 130 bin civarında da boşanma gerçekleşti. Evlilik hızında gözle görülür bir artış olmamakla beraber boşanma hızı yüzde 4,5 oranında artış gösterdi. Boşanmaların yüzde 40’ı ilk beş yıllık süreçte gerçekleşti. Bu gerçeklik küçülen aileleri daha ufak ölçekli ancak kullanım alanı maksimuma çıkarılmış konut tiplerine yöneltti. Küçülen aileler daha çok kapalı ve güvenli ortamlarda yaşamayı tercih ediyorlar. Metre karenin büyüklüğünden ziyade o sitenin içerdiği olanaklar sosyal yaşam alanları gibi seçenekler küçük konutlara yönelme ihtiyacının en belirgin özelliklerindendir.

  2+1 KONUT TİPİ DAHA ERGONOMİK VE UYGUN

  3+1 konut tercihi ideal oranları, geniş kitle ihtiyaçlarına cevap vermesi sayesinde en çok tercih edilen konut tipi arasında uzun yıllardır karşımıza çıkmaktadır. Ancak arsa maliyetlerinin artışı sosyal beklentiler gibi konuları göz önünde bulundurarak tercih yapan ev sahipleri, 3+1 dairelerdeki kadar konfor olanağı sağlayan 2+1 konutlar ile daha az bütçe ile ev sahibi olma imkanını yakalıyor. Yaklaşık yedi- sekiz yıl öncesinde 2+1 konut tipi tercih edilmezken, prestijli projelerin değiştirdiği dinamikler ile 2+1 konut tipleri daha ergonomik hale getirildi. Uptown İncek projemizde de özellikle çift banyolu ebeveyn soyunma odalı 2+1 konut tipleri, alıcılar tarafından oldukça beğenildi. Hem yaşamak hem de yatırım yapmak için alıcılar tercilerini 2 odalı tiplerden yana kullandılar.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir