Petrol
97.62
1.00%
Euro
18.3591
0.33%
Dolar
17.9442
-0.03%
Altın
1.033
0.25%
Borsa
2791
0.00%
Bitcoin
421.513
-2.42%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C
  Tüzün: Konut alırken deprem gerçeğini unutmamak gerek

  Tüzün: Konut alırken deprem gerçeğini unutmamak gerek

  TÇMB Yönetim Kurulu Başkanı Şefik Tüzün, konut alırken depreme dayanıklı binalara odaklanılması gerektiğini vurguladı.
  • AA
  • 16.08.2017 - 10:58

  Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkanı Şefik Tüzün, "Konut satın alan müşteriler, inşaatta kullanılan beton konusunda bilinçli değil. Unutmamak gerekir ki yapının temeli, tasarımı ve kullanılan malzemelerin sağlamlığı gibi etkenler de depremin gücüne karşı dayanıklılık açısından önem taşır." ifadelerini kullandı.

  Tüzün: Konut alırken deprem gerçeğini unutmamak gerek #1

  "KONUT ALIRKEN DEPREM GERÇEĞİ UNUTULMAMALI"

  TÇMB Başkanı Tüzün yaptığı yazılı açıklamayla, konut satışlarında yaşanan artışa ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

  Konut alırken deprem gerçeğini unutmamak gerektiğini belirten Tüzün, alımlarda konfor, lokasyon gibi özelliklerden daha önce depreme dayanaklı binalara odaklanılması gerektiğini aktardı.

  "İNŞAATLARDA BETON KALİTESİNE ÖNEM VERİLMELİ"

  Türkiye'nin önemli deprem bölgelerini bünyesinde bulundurduğunu anımsatan Tüzün, "Yapılan araştırmalara göre konut satın alan müşteriler, inşaatta kullanılan beton konusunda bilinçli değil. Unutmamak gerekir ki yapının temeli, tasarımı ve kullanılan malzemelerin sağlamlığı gibi etkenler de depremin gücüne karşı dayanıklılık açısından önem taşır. İnşaatlarda beton kalitesine çok önem gösterilmelidir. Yapı denetim yasasında belirtilen gerekliliklere firmalar uymak zorundadır. Ayrıca konut firmaları güçlü mühendislik hizmeti alan, kalite kontrol birimi en iyi şekilde yapılandırılmış projeleri tercih etmeliler."

  Tüzün: Konut alırken deprem gerçeğini unutmamak gerek #2

  KONUT SATIŞLARINDAKİ İVME SÜRÜYOR

  Açıklamada yer alan bilgiye göre, Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan inşaat sektörü konut satışlarındaki artışlarla büyüme ivmesini bu yılda sürdürüyor.

  TÜİK tarafından son açıklanan verilere göre, 2017 yılı ilk yarısında Türkiye'de satılan konut sayısı yüzde 3,7 artış ile 654 bine yükselirken, aynı dönemde İstanbul ilindeki konut satışları yüzde 2,5 azalarak 114 bin oldu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir