Petrol
109.2
-0.07%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
471.458
-2.56%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C

  Menderes Türel'den Baykal'a bayram jesti

  Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'la börekçide karşılaşması ilginç diyalogların yaşanmasına neden oldu.
  • 28.07.2014 - 16:47
  Menderes Türel'den Baykal'a bayram jesti

  Menderes Türel den Baykal a bayram jesti #1

  Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, İslam dünyasına hakim olan ıstırap ve acıların Türkiye'yi de kuşatmaya başladığını öne sürdü. Ramazan Bayramı'nı memleketi Antalya'da geçiren Baykal, bayram namazını Tekeli Mehmet Paşa Camisi'nde kıldı. Cami çıkışında vatandaşların ve gazetecilerin bayramını kutlayan Baykal, burada yaptığı açıklamada, bir bayramı daha gözyaşı ve acı içinde geçirdiklerini söyledi. İslam dünyasının en ıstıraplı günlerini yaşadığını ifade eden Baykal, "Türkiye'de bizim, onlarla karşılaştırıldığı zaman daha huzurlu, daha uyumlu, barış içinde bir bayram yaşıyor olmamızın çok büyük bir değeri olduğunu düşünüyorum. Giderek çevremizdeki çember daralıyor. İslam dünyasına hakim olan ıstıraplar, acılar ne yazık ki Türkiye'yi de kuşatmaya başlıyor" diye konuştu. Baykal, ramazan ayında nefsin, açlığın kontrol edilerek önemli bir sınav verildiğini kaydetti. Bu açıdan İslam dünyasının tüm dünyaya örnek olması gerektiğine işaret eden Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü: "Aslında sadece nefsimizi ve açlığımızı kontrol ederek değil, duygularımızı, nefret duygularımızı, düşmanlık duygularımızı, kin duygularımızı bir büyük oruca tabi tutmaya ihtiyaç var. Sadece İslam dünyasının değil, herkesin içindeki husumeti, düşmanlığı, nefreti ortadan kaldıracak bir arayışa girmesine ihtiyaç var ama inanıyorum buna öncülük yapması gereken yine bizleriz. Hem mağduruz hem mazlumuz hem de örnek olmak zorundayız. Böyle büyük, karmaşık duyguların içinden geçiyoruz." Türk milletine, bütün İslam dünyasına layık olduğu ortamı nasip etmesi temennisinde bulunan Baykal, bunu gerçekleştirmek için herkese görev düştüğünü kaydetti. Baykal, büyük acılar, ıstıraplar yaşandığını, Türkiye'nin bunun bir parçası olmadığını ancak Türkiye'yi de ayrı tutmamak gerektiğini vurguladı. İslam'ın barış, Allah'a teslim olmak ve kardeşlik demek olduğunu anlatan Baykal, bunların Müslümanlara ve bütün dünyaya öğretilmesi gerektiğini dile getirdi. 

  Menderes Türel'den Baykal'a bayram jesti İZLE

  BAYKAL İLE TÜREL ARASINDA İLGİNÇ DİYALOG

  Baykal, cami çıkışında beraberindekilerle kentteki bir börekçiye gitti. Her yıl gittiği börekçide oturduğu masasında AK Partili Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'i gören Baykal, "Güzel bir karşılaşma ama bizim yerimizi almışsınız. Tamam belediyeyi aldınız, ne yapalım ama buradaki masayı da vermeyelim" diye espri yaptı. Türel de yerin rezerve olduğunu öğrenince başka bir masaya geçmek istediklerini ancak Baykal için farklı bir masanın hazırlanabileceğinin belirtildiğini söyledi. Baykal'ı masaya davet eden Türel, "Bizim hiçbir zaman Deniz beyin yerinde gözümüz olmadı" dedi. Türel ile Baykal bayramlaştıktan sonra farklı masalarda börek yedi.

  TÜREL, VATANDAŞLARIN BAYRAMINI KUTLADI

  Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de Müsellim Camisi'nde bayram namazını kıldı. Namazın ardından gittiği börekçide gazetecilerin bayramını kutlayan Türel, bayramlarda birlik, beraberlik ve kardeşliğin ön plana çıktığını dile getirdi. Toplumun birlik, beraberlik ve kardeşliği pekiştirecek yaklaşımları göstermesi gerektiğinin altını çizen Türel, tüm Müslümanların da en büyük beklentisinin bu olduğunu kaydetti. Buruk bir bayram yaşadıklarını aktaran Türel, Filistin ve Gazze'de yaşananların yürek parçaladığını belirtti. Türkiye'de bayram yaşanırken, bayramın farkına bile varamayan insanların olduğunu anlatan Türel, "Onlara bu güzellikleri yaşatmayanları kınıyoruz. Mübarek Ramazan Bayramı'nın ülkemiz için, İslam alemi için hayırlı olmasını diliyorum. Birlik, beraberlik ve kardeşliğe vesile olsun" ifadelerini kullandı. Türel, Baykal ile karşılaşmasını da hoş bir tesadüf olarak nitelendirerek, kendisi ve diğer milletvekilleri ile milletvekilliği döneminde TBMM'de karşılaştıklarında saygı ve sevgi çerçevesinde görüştüklerini söyledi.

  TÜRKİYE'YE ÖRNEK OLSUN

  Baykal ile her karşılaştıklarında koyu bir sohbet edebilme fırsatını yakalamaya çalıştığını dile getiren Türel, "Deniz Baykal, Antalya'da uzun yıllardır siyaset yapan, yaşça da bizim büyüğümüz. Bu vesileyle bayramda karşılaşmak bizim için hoş bir tesadüf oldu. Belki bu manzara bayramda bütün topluma birlik, beraberlik ve kardeşliğin pekiştirilmesi açısından güzel bir örnek olmuştur" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir