Kitap

Sinema tarihi, türler, akımlar ve alana dair terimleri yalın bir dille anlatıldığı kaynak kitap: Sinesözlük

Bir tür sinemaya giriş kitabı olarak da okunabilecek bu çalışma, sinema alanında bir başucu kitabı olabilmek amacıyla hazırlandı. Kitapta yazar ve eleştirmen Olcay Bağır'ın imzası var. Kitap, her sanatseverin elinin altında bulunması gereken bir çalışma özelliğine sahip.

Ceketsiz ölen şair Orhan Veli Kanık'ın 110'uncu doğum yılı

Şiirimizin usta şairlerinden olan, 36 yaşında talihsiz biçimde hayatını kaybeden Orhan Veli Kanık 110 yaşında. Garip Şiir Akımı'nın temsilcilerinden biri olan Orhan Veli Kanık, yazdığı şiirlerle hafızalara kazındı. Bugün onun doğum günü. Kutlu olsun...

Gürsel Korat'ın kapsamlı ve çok yönlü eseri

Akademisyen ve yazar Gürsel Korat'ın on yılı aşan derinlikli çalışmasının ürünü olarak kültürel belleğimize armağan ettiği eseri Kapadokya: Taş Kapıdan Taçkapıya, ALFA Yayınları tarafından Türkçe ve İngilizce olarak yayınlandı.

Yeni okumalar için raflardaki yerini alan kitaplardan okuma önerileri

Nisan ayını geride bıraktığımız bu günlerde mayıs ayı kitapları da yayınlanmaya başlandı. Her okurun kendinden bir şey bulabileceği yeni kitaplardan sizler için okuma listesi hazırladık.

Amerikan edebiyatının en büyük yazarlarından F. Scott Fitzgerald’ın çöküşünün anatomisi: Çatlak

İnsanın varoluşuyla ilgili kadim soruların peşine düşen yazarın bireysel çöküşünü destekleyen savaş, ekonomik buhran, değişen ilişki biçimleri gibi toplumsal değişimler de Fitzgerald’ın yazılarında kendine geniş yer buluyor.

Gizemlerle dolu bir hikâye, soluksuz bir okuma: Ayasofya'da Bir Çığlık

Bir Osmanlı Yazı, Marlene’in Yetimi, Terk Edilmiş Manalar Cenneti, Kudüs’ün Güvercinleri, Paylaşılamayan Cinayet, Bir Kadın Bir Cinayet ve Tiraje isimli kitapların sevilen yazarı Melih Esen Cengiz’in yeni romanı: Ayasofya’da Bir Çığlık...

Kolay öğrenmeyi öğreten yeni nesil bir çocuk kitabı: Zihnimin Şifreleri

Arzu Savaş’ın kolay öğrenmeye yardımcı olan zihin haritaları metodundan yola çıkarak kurguladığı Zihnimin Şifreleri , çocukların okurken öğrenme süreçlerine yardımcı olan bir çalışma özelliği taşıyor.

Hayata dair yaşam rehberi sunan, korkulara karşı baş gösteren bir kitap: E.L.M.A.

Yazar Saba Deniz Uzun, kitabında yer verdiği farklı insan hikayeleri ile hayatta karşılaştığımız engellerin üstesinden gelmenin, lütufları fark etmenin, mükâfatları alçakgönüllülükle kabul etmenin ve hayatın bize sunduğu her şeye tam bir adanmışlıkla yaklaşmanın rehberini sunuyor bize.

Jose Saramago'nun Körlük romanı 2023 yılında en çok okunan kitap oldu

Nobel Edebiyat Ödüllü romancı Portekizli yazar Jose Saramago'nun adıyla özdeşleşen kitabı olan Körlük, 2023 yılının en çok okunan kitap oldu. Yazarın Körlük romanı yayınlandığında edebiyat dünyasında büyük etki yarattı.

Michael Tomasello'dan düşünsel derinlikli bir kitap: İnsan Dönüşünün Doğal Tarihi

İnsan düşünüşünü eşsiz kılan şey nedir? Michael Tomasello’nun maymunlar ve çocuklarla yaptığı deneysel çalışmalardan yola çıktığı ufuk açıcı yeni kitabı, insan bilişinin evrimsel kökenlerine dair önemli yeni görüşler ileri sürüyor.

Çocuk edebiyatında yeni bir soluk getirmeyi amaçlayan eğlenceli bir okuma: Bir Dakika Dinler Misin?

Eserleriyle çocukların kalplerine taht kuran Tülin Kozikoğlu’nun Kafacanlar serisinin yeni kitabı Bir Dakika Dinler Misin, hem öğretici hem de bilgilendirici özelliğiyle ön plana çıkıyor.

Epik tiyatro ustası olan Bertolt Brecht'in ödüllü eseri: Gecede Trampet Sesleri

Alman şair, tiyatro yazarı ve yönetmeni Bertolt Brecht'in kaleme aldığı oyun türündeki eseri Gecede Trampet Sesleri döneminin güncel tarihini ele alan unutulmaz bir başyapıttır.

Yarım asrı geçen yazı deneyimini yeni kitapla taçlandıran Selim İleri'den Yalnız Evler Soğuk Olur romanı

Usta kalemi ile Türk edebiyatının büyük yazarı, ilham kaynağı Selim İleri'nin yeni romanı Yalnız Evler Soğuk Olur, Everest Yayınları tarafından yayınlandı. Selim İleri'nin ustalıklı kaleminden çıkan bu roman, okurları heyecanlandırdı.

Çocuklar için yazılan, 14 bölümden oluşan ve çizimlerde desteklenen Hayali kitabı

Çocuk ve yetişkinler için yazdığı kitaplar, sahnelediği gösterilerle tanınan İngiliz yazar ve şair A.F. Harrold, 14 bölümden oluşan yeni kitabı Hayali’ anlattığı hikaye kadar çizimleriyle öne çıkıyor…
Başa dön