Petrol
98.02
-1.59%
Euro
18.419
-0.61%
Dolar
17.9413
0.02%
Altın
1.037
0.43%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
432.935
-1.30%
28ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 28 C

  Murat Karayalçın: Halk İhsanoğlu'na alışmaya başladı

  CHP Parti Meclisi Üyesi Murat Karayalçın, cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin anketlerin doğruyu yansıtmadığını savundu.
  • 28.07.2014 - 02:13
  Murat Karayalçın: Halk İhsanoğlu'na alışmaya başladı

  Murat Karayalçın: Halk İhsanoğlu na alışmaya başladı #1

  Partisinin İngiltere temsilciliği tarafından Londra'nın kuzeyinde düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik bilgilendirme toplantısında konuşan Karayalçın, "Bizde aday olmaz mı? Çok değerli adaylarımız vardı. Kendi içinizden aday çıkaramıyor muydunuz? Bu beceri işi değil. Bizim içimizden çok sayıda aday çıkabilirdi. Ama mesele böyle bir mücadele ile sonuç alamamak ama o mücadeleyi vermek ve onunla yetinmek meselesi değil" değerlendirmesinde bulundu. 

  "ANKETLER GERÇEĞİ YANSITMIYOR"

  Cumhurbaşkanı adayı İhsanoğlu’nun yüzde 35 oranında bir destek seviyesinde takıldığı yönündeki anketlerin doğruyu yansıtmadığını ileri süren Karayalçın, "Bu böyle değil. Bunun inşa edilen bir algı yaratma çabası olduğunu dile getirmek isterim" diye konuştu. 

  Karayalçın, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kişilerden daha çok mevcut adayların demokrasi anlayışlarının yarışacağını, adayların demokrasi anlayışlarının halkın sandıktaki seçimlerini belirleyeceğini ifade etti.

  Cumhurbaşkanının doğrudan halk tarafından seçilmesinin asla başkanlık sistemi olarak anlaşılmaması gerektiğini vurgulayan Karayalçın, şunları kaydetti:

  "Cumhurbaşkanlarını seçilmiş milletvekilleri seçmekteydi. Şimdi bu değişti. İlk kez doğrudan seçeceğiz. Ben halkımızın da bundan memnun olduğunu düşünüyorum. Ama Cumhurbaşkanı’nın doğrudan seçilmesi, halk tarafından seçilmesi, başkanlık sisteminin Cumhurbaşkanlığı anlamına asla gelmemektedir."

  "İHSANOĞLU CUMHURİYET'E BAĞLI"

  Cumhurbaşkanı adayı İhsanoğlu’nun ortaklaşa aday olarak belirlenmesi ardından kendisine halkın giderek daha fazla destek olduğunu belirten Karayalçın, "Sayın İhsanoğlu için çok yaygın bir ifade seslendiriliyor bu sıralarda. Bana göre hoş bir ifade, 'çok çelebi insan' deniyor. Bu iyi bir şey. Bir cumhurbaşkanı çelebi olarak nitelendiriliyorsa doğrusu bu iyi bir şey” dedi.

  Karayalçın konuşmasına şöyle devam etti:

  "Sayın İhsanoğlu bizimle birlikte cumhuriyetin temel değerlerine bağlılığını dile getirmiş, kaleme almış bir arkadaşımızdır. Bunu da bu seçim kampanyası nedeniyle yapmış değil. Sayın İhsanoğlu’nun daha önceki tarihlerde, ortada böyle bir şey yokken, bir siyasi çaba yokken, yazmış olduğu kitaplarda, verdiği demeçlerde, Atatürk sevgisi ve cumhuriyetin temel değerlerine bağlılığını dile getirmiştir. Bu bizim için, Cumhuriyet Halk Partisi için olmazsa olmazdır."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir