Petrol
81.27
-2.91%
Euro
19.2957
-0.57%
Dolar
18.6182
-0.08%
Altın
1.048
-0.34%
Borsa
4874
0.00%
Bitcoin
308.933
-2.02%
9ºC
İstanbul
Çok bulutlu 9 C
  BMGK'dan Suriye'de ateşkes kararı

  BMGK'dan Suriye'de ateşkes kararı

  BM Güvenlik Konseyi, Suriye'de bir ay "insani ateşkes" kararı aldı.
  • AA
  • 24.02.2018 - 22:23

  İsveç ve BMGK şubat ayı dönem başkanı Kuveyt tarafından hazırlanan karar tasarısı Konsey'de oylamaya sunuldu.

  HASTA VE YARALILARIN TAHLİYESİ İÇİN BİR AY SÜRE

  BM Güvenlik Konseyi'nde oy birliğiyle kabul edilen tasarı ile Suriye'ye insani yardım ulaştırılabilmesi ve özellikle rejimin kuşatması altında bulunan Doğu Guta'daki durumu ağır hasta ve yaralıların tahliyesi için en az bir ay insani ateşkes kararı alındı.

  BMGK dan Suriye de ateşkes kararı #1

  ABD'nin BM temsilcisi Nikki Haley

  İNSANİ DURUMUN ALARM VERDİĞİ YERLER İÇİN

  Kararda, Suriye genelinde insani yardımların ''güvenli, engelsiz ve sürdürülebilir'' bir şekilde ulaştırılabilmesi ve ''durumu ağır hasta ve yaralıların'' tahliye edilebilmesi için tüm taraflardan ''gecikmeden'' çatışmaları en az 30 gün durdurmaları talep edildi.

  BMGK dan Suriye de ateşkes kararı #2

  Rusya BM temsilcisi Nebenzia

  Kararda ayrıca özellikle rejimin kuşatması altında olan insani durumun ''alarm verdiği'' Doğu Guta'da da dahil Yarmuk, Fua ve Kefraya'da kuşatmanın kaldırılması talebinde bulunuldu.

  TERÖRLE MÜCADELE SÜRECEK

  BMGK, Suriye’de aldığı bir aylık insani ateşkes kararının detayları açıklandı.

  Kararda, ülke çapındaki 30 gün bir ateşkesin yanı sıra, haftalık yardım konvoyları, tıbbi tahliyeler ve kuşatmaların derhal kaldırılması, özellikle Doğu Ghouta talep edildi. Kararda, DEAŞ, El-Kaide ve Al Nusra Cephesi aleyhindeki askeri operasyonlar için geçerli olmadığını resmiyet kazandı.

  Taslağı hazırlayan iki ülkeden biri olan Kuveyt Büyükelçisi Olof Skoog, oy kullanmadan önce kararın aciliyetine ve insani açıdan önemine dikkat çekti.
  Güvenlik Konseyi Başkanı Kuveyt’ten Büyükelçi Mansour Al-Otaibi, kararın uzun süren ve zorlu görüşmelerden sonra oybirliği ile benimsenmesinin mutluluk verici olduğunu söyledi.

  BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, kararın kabulünü memnuniyetle karşıladıklarını ve çözümün derhal uygulanması beklentisini vurgulayarak, özellikle insani yardım ve hizmetlerin acil, emniyetli, engellenmeden ve sürekli olarak verilmesini sağlanmasının önemli olduğunu belirtti.

  Guterres, tüm tarafların uluslararası insani ve insan hakları hukukundaki mutlak yükümlülüğü bulunduğunu vurgulayarak sivillerin korunması gerektiğini hatırlattı.
  Guterres, “Aynı şekilde, terörle mücadele çabaları bu yükümlülükleri geçersiz kılmaz” ifadelerine yer verdi.


  Görüş Bildir