Bakan Yılmaz'dan eğitimde değişiklik eleştirisine yanıt

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) tarafından kentteki bir otelde düzenlenen "Çıraklık Arama Konferansı Sonuç Bildirgesi" programına katıldı.

Türkiye'de mesleki ve teknik eğitimin orta öğretimdeki payının yüzde 43 olduğunu belirten Yılmaz, 2023 hedefi olarak bu oranı destek ve teşviklerle yüzde 60'a çıkarmak istediklerini kaydetti.

TÜRKİYE NEREDEN NEREYE GELDİ

Bakanlık bütçesinin çok önemli bir payını mesleki eğitime ayırdıklarını vurgulayan Yılmaz, "Bizim bu yıl mesleki eğitime ayırdığımız para 13,3 milyar lira. 2002'de hükümetin toplam eğitime ayırdığı paradan daha fazla. 2002 yılında tüm üniversiteler, kredi yurtlar, ÖSYM dahil 10 milyar liranın üzerinde pay ayrılmıştır. Bugün bakanlığımızın sadece bir genel müdürlüğüne ayırdığımız miktar 13,3 milyar lira. Türkiye'nin nereden nereye geldiğini görebiliriz." diye konuştu.

Bakan Yılmaz'dan eğitimde değişiklik eleştirisine yanıt

Bakan Yılmaz'dan eğitimde değişiklik eleştirisine yanıt VİDEO

"ÇIRAKLIK EĞİTİMİNİ ZORUNLU EĞİTİM KAPSAMINA ALMAK..."

YIlmaz, 2017-2018 eğitim öğretim yılının birçok değişiklikle başladığını dile getirerek, "Çıraklık eğitimini zorunlu eğitim kapsamına almak bir devrim. Çocuklarımız hem okuyacak hem çalışacaklar. Hayata erken atılacaklar. Çıraklar işçi değil, öğrencidir. Ona göre tecrübe bilgi aktarımı yapalım, ona göre davranalım, ona göre de beklentileri sıralamak uygun olur." dedi.

Bakan Yılmaz'dan eğitimde değişiklik eleştirisine yanıt

"HER YAPILAN DAHA İYİYE ULAŞMAK İÇİNDİR"

"Türkiye bugün Satınalma Gücü Paritesi bakımından 13. normal milli geliri bakımından 16, 17. sıradaysa bunu beşeri sermayesine ve beşeri sermayesini nitelikli kılan eğitime borçludur." diyen Yılmaz, "Eğitimde birçok değişiklik yaptık ama eleştiriyorlar, 'Her bakan geldi, bir değişiklik yapıldı.' diyorlar. Her yapılan daha iyiye ulaşmak içindir. Eğitimin yapılıp da değiştirilmediği hiçbir ülke yok. Her gün raporları okuyorum 'Amerika'da eğitim kötüye gidiyor, ne yapabiliriz?' diye. Japonya'da farklı, Finlandiya'da farklı bir şey. Oralarda eğitimin değiştirilmesi normal, bizde değişiklik olunca, 'Yine değişiklik oldu.' deniyor." ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE'DE BİZ BUNU BAŞARDIK"

Türkiye'nin çok büyük mesafeler katettiğine değinen Yılmaz, "Bunlar bu değişikliklerle oldu. Bunu net söyleyeyim. Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir. Dolayısıyla her şey değişime açıktır. Bu eleştirilere bakıp da bazılarının ciddi olduğunu dikkate almayın. Eğitimin amacı toplumu daha refah bir seviyeye iletmektir. Türkiye'de biz bunu başardık, bunda hiç kimsenin şüphesi olmasın." dedi.