Ekonomi

Bu sektörde iş var

İŞKUR'un iş ayaran sektörlerin başında yer alan "garsonluk" mesleğini de içine alan konaklama ve yiyecek hizmeti sektörü istihdamda rekor kırdı. Sektörde istihdamın gelecek aylarda da artmasını bekleniyor.

Bursa şeftalisi AB coğrafi işareti aldı

Türkiye'ye özgü birbirinden özel tat AB işareti almaya devam ediyor. En son Bursa şeftalisi AB'den coğrafi işaret tescili almaya hak kazandı.

15 Temmuz'un ekonomiye etkileri

Darbe girişimleri o ülkede yatırım yapmak ve kaynak sağlamak konusunda güvensizlik doğuruyor. Uzmanlara göre, 15 Temmuz hain darbecileri amaçlarına ulaşsaydı Türkiye, ekonomik açıdan da yara alacaktı.

Donald Trump'a suikast Bitcoin'in değerini yükseltti

Eski ABD Başkanı Donald Trump'a suikast girişimi, başkanlık yarışını kazanma ihtimalinin arttığına yönelik beklenti doğurdu. Trump'ın tekrar başkan olması ihtimali kuvvetlenince Bitcoin'in fiyatı 63 bin dolara yaklaştı.

Mersin’de beyaz incir hasadı başladı: Kilosu 100 lira

Mersin’in Mut ilçesinde 10 bin dekar alanda yetiştirilen beyaz incirden bu sene 70 bin ton rekolte bekleniyor.

Burdur da Kapadokya gibi balon turizmine başladı

Burdur'un Yeşilova ilçesinde Salda Gölü manzaralı sıcak hava balon turizmi faaliyeti start verdi.

Altına talep arttı, Darphane yeni fabrika açıyor

Fiziki altın talebinde artış yaşanınca, çeyrek altın üretimi de ocak-haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,6 artarak 11 milyon 413 bin 710 adet oldu.

'Anız yakma uygulamalara son verilmeli'

Tarım uygulaması olan anız yakmanın sonunda çıkan yangınların zararları çok büyük oluyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği, anız yakmanın zararlarına dikkati çekerek, çiftçilerin uygulamaya son vermesini istedi.

Kayseri'deki tek ahududu bahçesini o kurdu

Ahududu yetiştiriciliğine hobi olarak başlayan Çetin Demir, şimdi 6 dönümlük arazide ticaret yapıyor. Müşteriler, Nevşehir'den, Niğde'den, Sivas'tan Demir'in ahududu bahçesine gelerek, ürününü toplayıp alışveriş yapıyor.

İngilizlerin tercihi: Muğla

Türkiye'nin gözde turizm merkezlerinden Muğla, bu yılın 6 aylık döneminde 1 milyon 251 bin 796 turisti ağırladı.

TMO 2,5 milyon ton ürünü stoklarına aldı

TMO Genel Müdürü Güldal, depolara giren ürün miktarını ve üreticilerin ödemelerinin 45 güne kadar yapılacağı ilan edilmesine rağmen zamanından önce 25-30 günlük vadelerde yapıldığını açıkladı.

Koparana 150 bin lira ceza

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde bulunan Nilüfer Gölü ve çevresi kirlilik tehdidiyle boğuşuyor. Vatandaşlar, kirliliğin giderilerek bölgenin turizme kazandırılması beklentisini taşıyor.

Yüksek Hızlı Tren bilet fiyatlarına zam

Yüksek Hızlı Trenler ulaşımda önemli katkılar sağlıyor. Yolcuların tercih ettiği bu demiryolu hatlarındaki biletlere bugünden itibaren zam geldi.

Mehmet Nuri Ersoy: 60 milyon ziyaretçi ve 60 milyar dolar hedefine sadığız

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, haziran ayında da büyümenin devam ettiğini, 31 Temmuz'da daha kesin veriler üzerine konuşulacağını ancak daha önce belirtilen yıllık 60 milyon ziyaretçi ve 60 milyar dolar hedefinin sürdüğünü beyan etti.

Altından yeni rekor: 13 Temmuz'da piyasalarda son durum

ABD'de son açıklanan enflasyon verisi ile birlikte ons altın artışa geçti. Yurt içinde de gram altının değeri ons altının etkisiyle yükselmeye devam ediyor.

Maliye, çok harcayan ancak vergi vermeyenlerin peşinde

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sık sık verginin tabana yayılacağını bildiriyor. Şimdi bu beyanat doğrultusunda IBAN yoluyla tahsilat yapanların gelir kaynağı sorgulanacak ve "mail order" yöntemi mercek altına alınacak.

Esnaf 'yeni yapılandırma' istedi

Kamu alacaklarına getirilen yapılandırmalarla vergi mükelleflerinin vergi ve prim alacakları tahsil ediliyor. Esnaf ve sanatkarların teşkilatı TESK, şimdi yüksek enflasyon gerekçesiyle yeni bir yapılandırma daha gerektiğini dile getirdi.

Hatay'da kavurucu sıcakta 700 TL yevmiyeyle salatalık hasadı

Yaz aylarında hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde geçmesi tarlalardaki üretimi de olumsuz etkiliyor.

G7 ticaret bakanları zirvesine Türkiye de davet edildi

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 6 ülkeyi G7 toplantısına davet ettiklerini açıkladı.

Etiketleride bilgi yoktu, 12,7 milyon TL ceza verildi

Ticaret Bakanlığı tarafından 2024 yılının ilk yarısında gerçekleştirilen piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetleri hakında bilgi verildi. Buna göre, etiketlerde yer alması gereken zorunlu bilgiler kontrol edilerek toplam 12,7 milyon idari para cezası kesildi.

Çiftçilere 87,5 milyon liralık destek ödemesi

Tarım ve Orman Bakanlığı, 87 milyon 484 bin liralık tarımsal destekleme ödemesinin bugün çiftçilerin hesaplarına aktarılacağını açıkladı.

İzmir'de balık var, alan yok

İzmir Kemeraltı Çarşısı'ndaki tarihi Havra Sokağı, kışın balık almak isteyenlerin uğrak mekanı iken, balık satışlarında şu sıralar durgunluk yaşıyor.

FED Temmuz 2024 kararı açıklandı mı, ne zaman açıklanacak?

Piyasaları etkileyecek olan FED kararı, temmuz ayı için açıklanacak. Ekonomi gündemini takip edenler, "FED Temmuz 2024 kararı" ile yönünü çizecek. Peki, FED kararı açıklandı mı? Ne zaman açıklanacak? İşte detaylar...

Abdullah Güler, en düşük emekli maaşına zamda hafta başını işaret etti

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, en düşük emekli maaşına zam düzenlemesiyle ilgili bir soruya yanıt vererek, henüz çalışmanın tamamlanmadığını ve hafta başında netleşebileceğini belirtti.
Başa dön