Petrol
87.9
3.57%
Euro
18.0883
2.25%
Dolar
18.5298
0.44%
Altın
988.72
2.36%
Borsa
3198
-2.07%
Bitcoin
366.300
2.47%
23ºC
İstanbul
Çok bulutlu 23 C

  New York'taki Türkevi inşaatı 2021'de tamamlanacak

  2017 yılında New York'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından temeli atılan Türkevi'nin inşaatı 2021 yılına kadar hizmete sunulacak.
  • AA
  • 25.04.2018 - 09:17
  New York'taki Türkevi inşaatı 2021'de tamamlanacak

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD temasları kapsamında Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkez Binası'nın karşısında inşası devam eden yeni Türkevi'nde incelemelerde bulundu. New York'un sembol binalarından biri olmaya aday Türkevi inşaatına ilişkin bilgi alan Bakan Çavuşoğlu’na, Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, Türkiye'nin New York Başkonsolosu Ertan Yalçın ve Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, eşlik etti.

  New York taki Türkevi inşaatı 2021 de tamamlanacak #1

  32 KATA SAHİP OLACAK

  Cumhuriyet tarihinin yurt dışındaki en büyük yatırımlarından olan yeni Türkevi, New York'un sembol binalarından biri olmaya aday.

  New York Türkevi'nin eski binasının yerine Türkiye'nin aktif dış politikası, artan itibarı ve ihtiyaçlarıyla uyumlu 32 kat yüksekliğinde gökdelen inşa edilecek.

  New York taki Türkevi inşaatı 2021 de tamamlanacak #2

  20 BİN METREKAREYE KURULACAK

  Yaklaşık 20 bin metrekare alana sahip olacak yeni Türkevi binası, 171 metre yükseklikle de hemen karşısındaki BM, yanındaki UN Plaza ve ABD'nin BM Daimi Temsilciliği binalarına da mimari güzellik ve işlevsel açısından ciddi rakip olacak. BM Daimi Temsilciliği ve New York Başkonsolosluğu'nun yanı sıra 200 kişilik oditoryum, toplantı ve sergi salonları, 20 araçlık otopark ve üstünde lojmanların yer alacağı yeni Türkevi, birçok hizmeti aynı anda verebilecek dinamik ve güvenlikli bir bina olacak.

  BİNA 2021 YILINDA TAMAMLANACAK

  Yapım sözleşmesi 16 Mayıs'ta New York'ta taraflar arasında imzalanan binanın, 2021 yılına kadar tamamlanması bekleniyor. Binanın yapılacağı arsa, üzerinde bulunan yapıların yaklaşık bir yıl süren yıkım işlemi temel atılması için tamamlandı. Arsanın BM'nin hemen karşısında bulunması ve yanında bulunan binalara zarar verilmemesi amacıyla yıkım işlemi hassas bir şekilde gerçekleştirildi. Yıkılan binalardan çıkan enkaz ise çevreye duyarlı şekilde ayrıştırılarak taşındı.

  New York taki Türkevi inşaatı 2021 de tamamlanacak #3

  LALE ŞEKLİNDE GÖKYÜZÜNE YÜKSELECEK

  Yeni Türkevi binasının projesi Amerikan mimarlık firması Perkins Eastman tarafından tasarlandı. Baş mimarı Jonathan Stark, Türkiye'deki incelemelerinin ardından projeye son halini verdi. Başta Selçuklu olmak üzere, geleneksel Türk mimari motifleri taşıyan, lale şeklinde gökyüzüne yükselecek yeni Türkevi, Downtown Manhattan, East River ve Long Island City'den görülebilecek.

  Bina, dünyanın en önemli şehirlerinden New York'un silüetine eklenecek, Türk kültürü, tarihi ve çeşitliliğini yansıtacak simgesel bir gökdelen şeklinde tasarlandı. Yeni Türkevi'nin kapısı da Selçuklu ve Osmanlı kervansaraylarının mimarisinden esinlenerek inşa edilecek. Yağmur sularının biriktirilerek kullanılmasına olanak sağlayacak depo sistemi ve yeşil bina kapsamında "Leed Silver" sertifikasına sahip olacak bina, çevre dostu gökdelen özelliğini taşıyacak.


  Görüş Bildir